Windows Açık Kaynak Olsa, exe dosyaları Linux'te çalışabilir miydi?

Düşündüm ki eğer Windows açık kaynak olsaydı, exe dosyalarını çalıştırma mekanizması/sistemi bilinirdi ve bu linux’e uygun şekilde değiştirilip kullanılabilirdi. Bu mümkün mü acaba?

Veya da Linux’e çıkartılmamış bir uygulamanın kodları uygun derlenip linux’te çalışabilir, değil mi?

Sizce exe dosyalarının çalışma mekanizması bilinmiyor mu? Wine nasıl çalıştırıyor exe dosyalarını?

Doğru. Peki neden yapılamıyor o zaman?

Yapılamayan şey nedir? Exe çalıştırılamamasıysa kastettiğiniz şey, bu yapılması imkansız olduğu için değil tercih edilmediği ve uygun olmadığı içindir.

PE (/NE/MZ) dosyalarinin calistirilma sekilleri zaten cogunlukla biliniyor. Basarili bir calisma icin bunun altinin doldurulmasi lazim, Windows sistem ve 3. parti kutuphaneleri ile. Windows’un programlara sundugu arayuzler, programin gordugu taraftan dokumante edilmis durumda ve bu dokumentasyon kullanilarak Windows’u taklit eden kod yazmak mumkun.

Bu kodun adi Wine ve beklenebileceginden cok daha basarili bir sekilde calisiyor. (bkz: winehq.org, protondb.com)

Sorun, bazi program ve kutuphanelerin, Windows’un, exe calistirma sisteminden fazlasina bagimli olmasi. Bu program ve kutuphaneler Windows’un mekanizmalari degistiginde de sorun cikartiyor. Fakat bu sorunlari gidermek icin zaman ve para harcayip program tarafinda cozuyorlar*. Wine’a benzer kaynaklar ayiran firmalar da var, ama daha azlar.

Linux’a cikartilmamis bir uygulamanin ve gereksinimlerinin kodlari uygun derlenip Linux’ta calistirilabilir, evet.

Edit: *: Microsoft’un cozdugu de oluyor: “Eger program oldsoft96.exe ise Windows 98’de cozdugumuz bug’i devreye geri sok.”

4 Beğeni