Yardımcı olurmusunuz (yeniyim)

merhaba arkadaşlar kendimce bişiler öğrenip ilk programımı yaptım sanırım ama istediğim gibi olmuyor kodlar;

print ('Kar hesaplama programı')
a = float(input('Maliyeti giriniz:'))
b = float(input('Kazancınızı giriniz:'))
veriler = ['Maliyet:',a,'Kazanç:',b]
print ('Hesaplanıyor...')
print ('Karınız:',b-a)
print (veriler)
print ('Teşekkürler')

bunu thonny diye bi ide de yazdım ve 100,200 girdim diyelim ama şöyle çıkıyor;

Kar hesaplama programı
Maliyeti giriniz:100
Kazancınızı giriniz:200
Hesaplanıyor...
Karınız: 100.0
['Maliyet:', 100.0, 'Kazanç:', 200.0]
Teşekkürler

ben en sondaki veriler listesinin parantezli ve kesme işaretli çıkmasını istemiyorum ve onları silince hata veriyor
nerde hata yapıyorum

not:kendim öğreniyorum o yüzden sorabilceğim biri yok hocam veya arkadaşlarım gibi
o yüzden buraya yazıyorum ve öğrendiğim kodlar bu kadar yani farklı bi kodla çözüm önerisi istemiyorum lütfen anlayın beni bu kodlarla nasıl düzeltebilirim

Hoş geldiniz, veriler listesini print(veriler) şeklinde yazdırdığınız için ve veriler isimli listeniz ['Maliyet:',a,'Kazanç:',b] değerine eşit olduğu için print içerisinde veriler isimli listeyi yazdırdığınızda doğal olarak çıktınızda ['Maliyet:',a,'Kazanç:',b] şeklinde görünüyor. Şöyle bir yöntem deneyebilirsiniz;

print ('Kar hesaplama programı')
a = float(input('Maliyeti giriniz: '))
b = float(input('Kazancınızı giriniz: '))
veriler = ['Maliyet: ',a,'Kazanç: ',b]
print ('\nHesaplanıyor...')
print ('Karınız: ',b-a,'TL')
print ('Maliyet:',veriler[1],'TL,','Kazanç:',veriler[3],'TL')
print ('\nTeşekkürler')

Çıktı

Kar hesaplama programı

Maliyeti giriniz: 100

Kazancınızı giriniz: 200

Hesaplanıyor...
Karınız:  100.0 TL
Maliyet: 100.0 TL, Kazanç: 200.0 TL

Teşekkürler

Üstteki çözüm iyi. Fakat başlangıç aşamasındaki bu program için söz konusu satırı liste olarak vermeye gerek yok zaten. Onu da print ile yazdırabilirsiniz.

print(‘Maliyet:’, a, ‘Kazanç:’, b)

1 Beğeni

Evet haklısın, ben arkadaşın listeler konusuna çalıştığı varsayımı üzerine çözüm yapmayı denedim. Yoksa dediğiniz en mantıklısı.

1 Beğeni

listeleri kullanmaya çalışıyorum ondan ne işe yaradıgınıda pek anlamadımda .d

teşekkür ederim anladım

Listeyi kullanmak istiyorsan bu durumda sadece kodlarına bir * işareti ekleyerek de sorunu çözebilirsin.

Yedinci satırı şu şekilde yaz. Yıldız işareti liste içeriğini sergilemeni sağlar.

print(*veriler)

2 Beğeni