[Yayınlandı] İstihza kaynaklarını uygulamamda kullanabilir miyim?

Merhaba. Kodlama öğrenmeye yaklaşık bir yıl önce Python ile başladım. Son bir kaç aydır kivy ile ilgileniyorum. Kivy ile bir “Python Öğrenme” uygulaması yapıp PlayStore’da paylaşmak istiyorum. Tabi bunun için python öğrenme sürecinde en büyük yardımcım olan istihza kaynaklarını kullanmak düşüncesindeyim. Yayınlayacağım uygulamamda İstihza dökümanlarını kullanmam bir sakınca doğurur mu?

Merhaba.

Belgelerin kullanım koşullarını şurada bulabilirsiniz: https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/kitap_hakkinda.html#kullanim-kosullari

İyi çalışmalar.

Hızlı cevap için teşekkür ederim. Kullanım koşullarından anladığım kadarıyla uygulamanın ücretsiz olması bir sıkıntı doğurmayacak ki zaten öyle olacak, yalnız kaynak olarak istihza.com’u göstermem gerekecek fakat site bildiğim kadarıyla kapandı. Bu durumda kaynak olarak nereyi göstermem gerekiyor?

Belgelerin şu an bulunduğu adresi göstermeniz yeterli olur.

Teşekkür ederim sağolun.

1 Beğeni

Uygulamamı yayınladım, ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

3 Beğeni

kivyle akp dosyasmi yazdiniz? yaini pythonla?

Güzel bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık. Bu arada uygulamanın kodları açık mı?

Evet python ve kivy ile yazdım…

Hayır şimdilik github yada başka bir yere eklemdim, bu birazda kolarımın çok dağınık ve anlaşılmaz olmasından kaynaklanıyor, ama tabi isteyen uygulamayı decompile edip kodlara erişebilir…

Decompile edersek daha da karışık bir koda ulaşırız. :smile:
Kodlarınız karışık olsa da her zaman GitHub’a koymakta fayda var, sonuçta kodlarınızın karışıklığını giderebilecek birileri çıkabilir.

2 Beğeni

Haklısınız ama işte projeye başlarken aklımda github’a eklemek hiç yoktu, ilerde eklesem bile yaklaşık 1000 satıra ulaşan kodu tek tek düzenlemem gerekecek özellikle de fonksiyon adlarını. :slight_smile: bu haliyle kesinlikle olmaz. :slight_smile:

1 Beğeni

Github’a koyamayacağınız kod yazmayın bence hiç. Çünkü böyle bir kodda hata çıkma ihtimali yüksek olur. Kodu geliştirmede büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

2 Beğeni

Tavsiyelerinizi dikkate alacam. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

.py dosyasini nasil akp yapdiniz? kisaca anlata bilirmisiniz?

Google’da “buildozer” diye aratın.

2 Beğeni

.py dosyasını olduğu gibi .apk yapmıyoruz.Ara işlemler gerekiyor. Öncelikle kivy ile geliştiriyoruz ve daha sonra buildozer yardımı ile bunu .apk dosyasına dönüştürüyoruz.

Araştırmanız gerekenler:
geliştirmek için kivy
dönüştürmek için buildozer

selamlar @Ethnic hocam

ben bir süredir python 3 öğreniyorum sizinde bir yıldır python ve kivyle ilgilendiğinizi öğrendim. yaptığınız programlar çok güzel bitanesini gördüm. bana gelecek olursak ben python 3’ü iztihza dökümanından öğreniyorum arada ilgili konuların videosunu bulursam izliyorum. kivy ile ilgilenmek şuan ağır geliyor. amacım androide kendi içimde kullanacağım basit programlar yapmak. en azından şimdilik. bana bu yolda ne tür tavsiyelerde bulunursunuz şuan sitede online olduğunuz için ve benden ileri tecrubelerinizden faydalanmak istiyorum ingilizcem malesef zayıf. bana kaynak konusunda tavsiyeleriniz ve görüşleriniz ne olur yanıtınızı bekliyorum teşekkürler.

saygılar.
tlgclk

Merhaba, aslında şu an doğru yoldasınız, ilk önce temel Python’ı iyice kavramanız gerekir, şu aşamada ingilizceye çok fazla ihtiyacınız olmayacak çünkü eski adıyla istihza şimdiki adıyla yazbel belgelendirmeleri ingilizce kaynaklardan bile fazlasını sunuyor fakat Kivy için aynı şeyi söylemem söz konusu değil. Türkçe kaynak bulmak konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. O yüzden bir taraftan da ingilizcenizi geliştirmeye bakın.

Baslangıç aşmasında kendiniz geliştirmek için projeler planlayıp gerçekleştirmeye çalışın ve her defasında çıtayı biraz daha yükselttin. Misal, youtube veya googledan arama yapıp sonuçları listeleme gibi, bazı sitelerden içerikler çekmek gibi…

Ben her yaptığım yeni uygulamada uygulamanın gereksinimlerinden dolayı yeni şeyler öğreniyorum, sadece okuyarak oğrenemezsiniz, okuyup öğrendiğiniz bilgileri yarım saat sonra hatırlamazsınız bile ama bir şeyler üretmek yolunda öğrendiklerinizi kolay kolay unutmazsınız.

Kivy’e ilgi duyuyorsanız eğer temel Pyhon’ı kavradıktan sonra kendinize çok zor olmayacak bir uygulama hedefleyin. Takıldiğınız yerlerde buradan yardım isteyebilirsiniz. Biz elimizden geldiğince, bilgimiz yettiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Fakat son bir önerim şu ki; yapmak istediğiniz bir işlemde başarısız olursanız eğer hemen yardım istemeyin, ilk önce kendiniz üstesinden gelmeye çalısın, araştırın, defalarca denemeler yapın, başarısızlıkla sonuçlanacak her denemeniz size bir şey kaybettirmeyecek aksine size o işlemin nasıl olamayacağının yollarını da öğretecek. :slight_smile: Bir işlemin doğrusunu öğrenmek kadar yanlışlarını da bilmek önemlidir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. iyi kodlamalar :slight_smile:

2 Beğeni

tavsiyeleriniz benim için çok değerli. çok teşekkür ederim. görüşmek üzere hoşcakalın. :slight_smile:

1 Beğeni