Yeni Bir Işletim Sistemi Türü?

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi işletim sistemleri sanal makineler aracılığıyla sanal olarak açılabiliyor.Ancak,işletim sistemi Windows’da (örnek olarak) exe uzantısına sahip olsa,ve tıklandığında aynen bir uygulama gibi çalışsa,olmaz mı? Böyle bir şey imkansız mı? Artıları ve eksileri nelerdir?

ubuntu benzer bir işleve sahip
sadece flash belleğe yükleyip de ubuntu kullanabilirsiniz

Bu,exe gibi çalışmamakta.Ubuntu’yu USB bellek ile çalıştırmak için boot ayarlarını değiştirmeniz gerekmekte.Ve ayrıca,bu bütün işletim sistemlerinde yapılabilir.

“Bilgisayari kapat” dedigimizde ne yapacak?

Bu ancak bütün sistemlerdeki kapatma komutunu bilerek yapılabilir.
Ubuntu=poweroff
Windows=shutdown
vb.

Direkt üzerinde çalıştığı işletim sistemini kapatır. Kendi de kapanmış olur zaten.

VirtualBox’un, masaüstüne kısayol oluşturma özelliği var.

evet ben de virtualbox kullanırken bu özelliği görmüştüm

Ama @throwaway1 bir exe işletim sisteminden bahsediyor değilmi ?

1 Beğeni

Teknik olarak, aynı şey. Sonuçta, VirtualBox’da bir exe değil mi?

Evet exe.
Ama istenilen bir exe formatında işletim sistemi,sanal makinede çalışmayacak.

Dedim ya,

Teknik olarak, aynı şey.

Diğer türlü, WSL’ler gibi olur.

exe olarak çalıştırmanın olayı ne işe yarayacak işletim sistemi sadece görünür uygulamalardan ibaret değil donanımla haberleşmeyi sağlayan pek çok bileşeni içeriyor.Bana kalırsa sanallaştırmadan bir farkı kalmıyor söylediğinizin.

1 Beğeni

sizde haklısınız hatta bu artık bir işletim sistemi bile olmuyor sadece bir sanal makinenin daha değişik bir versiyonu ama işe yarayabilir aslında sonuçta tek amaç işletim sistemi olması değil değil mi

Lütfen, noktalama işaretlerini de kullanın, bu şekilde biraz kafa karıştırıyor. Hatta ben bi ara, otomatik düzeltmenin işi sandım. :slight_smile:

pek ala biraz daha dikkat etmeye çalışırım