Yeni bir linux distrosuna geçiyorum da hangisini seçmeliyim

gencay şimdi bu dosya normalde 700 mb mi

Evet. Ancak desktop yok. Kendiniz bir kaç satır kod ile istediğiniz environmenti kurabilirsiniz.

yani 15 gbyi indirirsem doğru düzgün bir işletim sistemi olacak

700 daha da düzgün olabilir.

Ben Pardus kullanıyorum. Ülkemize destek olmak adına kullanmanızı tavsiye ederim. Debian tabanlıdır. Sorunlarınıza Pardus forum üzerinden Tübitak destek ekibi ve topluluk yardımı ile çözüm bulmanız rahat olur. Depo ve yeni yapılan mağaza uygulaması da güzel. Flash diske attıktan sonra sisteminize kurmadan da test edebilirsiniz. Bu arada bir yazılım ya da bir aygıt driveri yüklemek istediğinizde debian avantajlıdır. Büyük bir kullanıcı topuluğuna sahip olduğu için aradığınız yazılımın debian uyumlu olma ihtimali her zaman yüksektir.

sanal makine olarak indirebilir miyim. yoksa illa flash disk veya ana makine olarak mı. içinde python ruby perl php cpp/c derleyicisi(gcc) var mı hangi programlama dilleri var yoksa terminalden indiriliyor mu

Debian tabanlı olduğuna göre içinde python,gcc ve g++ oluyordur galiba.

belki silmişlerdir ağırlık yapmasın diye her ne kadar insanın ruhumda hafiflik yapsalarda :grinning_face_with_smiling_eyes:

En az biri vardır.
Ben iki ay Pisi linux kullandım python,gcc ve g++ hazır gelmişti.

gcc ve g++ aynı şey değil mi

Reis koskoca Debian Python desteği mi sunmayacak?

1 Beğeni

C ile Cpp aynı şeymi ?

Ama Ruby ve Perl desteği sunmayacak :frowning:

değil ama g++ ve gcc birlikte iniyor bu nedenle tek bir program oluyorlar

Neden ki?

ben de onu diyorum debian ile biraz oynamışlar yani belki pythonu silmişlerdir

OS geliştirirken sisteminizde yorumlanabilen Perl veya Python desteği sunun diyordu. Ve Python sürekli güncellenip olgunlaştığı için onu tavsiye ediyorlardı. Ya Python sistemin içinde var, nasıl silebilirler?

1 Beğeni

Hazır gelmiyorlar ve pek kullanımları yok.

1 Beğeni

Bu win’deki system32’yi silmek gibi olur.

tamam python var diyelim perl ve ruby ne olacak hadi gcc de var diyelim