Ebob bulma programının açıklaması

Merhabalar,17 yaşından lise 3 öğrencisi bir gencim salgın döneminde uzun süredir öğrenmek istediğim kodlama için kolları sıvadım ama yeni başladığım için kafamdakileri satırlara aktaramıyorum ve bazen programlarda anlamadğım yerler oluyor mesela burdaki program gibi lütfen birisi açıklayabilir mi?

sayı1 = int(input("sayı 1:"))

sayı2= int(input("sayı 2:"))

liste = list()

def ebob_finder(sayı1,sayı2):

i = 1
    ebob = 1

while i <= sayı1 and i <= sayı2:

if not sayı1 % i and not sayı2 % i:
            ebob = i

i += 1

return ebob

print("Ebob:",ebob_finder(sayı1,sayı2))

Merhabalar,

Öncelikle aramıza hoş geldiniz :partying_face:

Programlamaya genç yaşta ve Python gibi esnek bir dil ile başladığınız için tebrikler :+1:

İlk iş bu konuyu okuyarak gönderinizi düzenlemeniz. Hem ışıklı mışıklı olur, hem de daha rahat okuyabiliriz.

Programdaki bazı kodlara bakalım, mesela fonksiyon ve değişken isimlerine : sayı, sayı2, liste, ebob… Program anlayacağınız üzere Ebob hesaplamamızı sağlıyor.

Program Nasıl Çalışıyor?

1. Sizden 1. ve 2. sayıyı alıyor ve içi boş olan bir liste oluşturuyor.

2. i ve ebob adlı değişkeni 1 olarak sabitliyoruz.

3. Programın sürekli çalışması için while döngüsünü kuruyoruz, i değişkeni sayı1 ve sayı2’den küçük olacağı için alttaki if döngüsünü çalıştırıyoruz.

4. sayı1 ve sayı2 i değişkenine, yani 1’e eşit değilse ebob değişkeni ile i değişkeni eşitleniyor. Eğer koşul durumu sağlanmaz ise i değişkenini 1 arttırıyoruz.

5. ebob’u yeniliyoruz.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim ayrıca konuyu istediğiniz şekilde düzenledim

1 Beğeni

Programi nereden aldin? Anlamaman cok normal, baslangic seviyesine hitap etmiyor gibi duruyor.

1 Beğeni

Turkce kaynaklar arasinda tartismasiz en iyisi:

1 Beğeni

Şuan da salgın dönemi olduğundan yüzyüze bir ders alamıyorum o yüzden biraz da cimriliğim tutunca arkadaşımdan bir udemy kursuna çöktüm biraz eski ama işimi görüyor. kursta her bölümün sonunda 5 adet pekiştirme yapmamış için problem oluyor biz de bu programsa fonksiyonlar bölümünün ödevlerinden biri (şuan da modüller bölmünü bitirdim math modülü ile bir gelişmiş hesap makinesi programlıyorum