19 Kişi ile Yapılan İşletim Sisteminde Bütün Oyunun Türk Sunucularının Çökertilmesi Mümkün Mü?

Merhabalar,

Geçen günlerde sosyal medya hesaplarını kapattığını bildiğim bir arkadaşımın LFS adlı oyunda olma olasılığında karşın oyuna girdim ve çok oyunculu seçeneğinden sunucu listesini göster’e bastım.Bi baktım,az önce gördüğüm sunucular yok.Sadece 2-3 tane yabancı sunucu kalmış.Oyun sunucularının Discord sunucusuna girdiğim zaman herkesin bir şey yazdığını gördüm.Bi baktım sunucudaki kanallar silinmeye başlamış.Yedek sunucu linki diye bir şey özelden bana iletildi ve discord sunucu listemden silindi.Orada yazanlara göre bir hacker ortak IP sayesinde bütün Türk sunucularının brute force ile çökmesini sağlamış.Sunucular bir süre sonra açıldı ve yazdıklarına göre 19 kişi ile yapılan yerli bir sistem ile bunu başarmışlar.Sonra oyundan çıktı ve bir daha görmedik.Az önce yedek sunucudan bir link geldi ve ana sunucunun linki olduğunu gördük.Kendini hacker olarak tanıtan kişi sistemin ss’lerini atmış.Ne windows,ne kali,ne parrot ne de macos.Hiçbirine benzemiyor.Duvar kağıtları cs içerik ile dolu olduğu için adminler tarafından silindi.Sizce,bu mümkün mü? Yani 19 kişi ile bir sistemin ve bunların yapılması…

Ekstra bilgi : Sistemler EtkinHost ile Anti-DDOS güvencesi ile oluşturuldu.

Hayır. Bunlardan biri olmadığını kesinlikle garanti edemezsin. Kesinlikle. Desktop envrionment’ler işletim sistemlerini (özellikle linux’te) birbirinden ayırmak için yeterli bir sebep değil.

Bir işi yapmak için, işletim sistemi yapmak, yapılacak son seçenektir. Mesela Brute Force ile bir sunucuyu çökertmek için işletim sistemi yapılmaz. Kanrdımaca olabilir, ama tecrübeli üyelerden daha iyi bilmiyorum, onlara da sormak lazım. Ama şunu biliyorum ki, belli bir amaç için üretilmiş çok az İS vardır. Güvenlik gibi olaylarda İS’lerin açıkları kullanılabileceği için farklı İS’ler üretiliyor. Bunların dışındaki basit işler için İS üretilmez.

Sonuç: Mümkün değil.

2 Beğeni

İS galiba işletim sistemi oluyor.Ancak yazdığım işletim sistemlerini kullandım.Paint ile çizdiğim bir şeye benziyor :

Kb iyi bir ressam değilim :d

Dediğim gibi;

1 Beğeni

Oncelikle: Bir ekran goruntusunden kullanilan isletim sistemini / masaustu ortamini / programlari cikartmak mumkun fakat bir ekran goruntusunun aciklamasindan bunu yapmak cok daha zor. Ozellikle de aciklamayi yapan kisi bunlarin bir kismini hali hazirda cikartmamissa.

Ikincisi: Paylasilan seyin gercek bir ekran goruntusu olmasi zorunlulugu, olsa bile belirtildigi iste kullanilan sistemin ekran goruntusu olma zorunlulugu yok. Bunu yukarida sen de gostermissin :slight_smile:

Burada bu isler icin en cok kullanilan (ve tesadufen, gorunusu en rahat degistirilebilir olan) isletim sistemlerini atlamissin. Unix kokenli ve POSIX tabanli olan (kisaca “*nix” de denilen) bu isletim sistemlerinin neye benzeyebilecegi konusunda bir fikir edinmek istersen: https://www.reddit.com/r/unixporn/

Bence degil. Tek veya 2-3 kisiyle yapilmasi cok daha olasi.


Bu arada kendi isletim sistemini yapmana izin veren sistemlerden birinin adi da LFS.

3 Beğeni

Ekranın bir tarafında masaüstü,kalan yerin ise 2’ye bölünüp konsol ve LFS’ye ayrılmış olduğunu görüyorduk.

Bu kadar az kişiyle yapılması imkansız olarak gösterilmiyor mu?

Linux from Scratch (bilmeyenler için)

Hatirlar misin bilm3m ama fegeya toplulugundaki isletim sistemi de güya tek bir cocuk tarafindan yazilmisti bence olası ayrica 3 kisi ile yapilan proje 19 kisi ile yapilandan (eger bilgi yeterliyse :wink: ) daha hizli yapilir

1 Beğeni

Proje sonlandırıldı :cry: Ferhat Geçdoğan kendi script dilini bile yazdı ancak projenin bırakıldığını söyledi.Bana o zaman attığı fotolar bir şeye benzemiyordu ancak Instagram hesabındaki fotoğraflar güzel gibi.

Bir sunucuyu çökertmenin işletim sistemi ile ne ilgisi var anlayamadım.
Bir kişi bile bütün sistemi çökertmeyi başarabilir, 19 kişi veya daha fazlasına gerek yok.

İnsan beyninden bahsediyoruz :slight_smile:

@aib söylediği gibi “LFS” araştırabilirsiniz.

Bir sunucu olsa neyse,20-30 tane sunucu aynı anda çöktü.Kendi sistemimi yapmaya hazır olduğumda bunu kesinlikle “LFS” ile yapacağım :slight_smile: