Açıkkaynak, Her Zaman Güvenilir midir?

Açıkkaynak Kodlu Her Şeye, Her Zaman, Güvenebilir miyiz?

• Her Zaman
  • Çoğu Zaman
  • Genellikle
  • Bazen

0 oylayanlar

Açık kaynak kodlu bir projenin güvenli olmaması tamamen mümkün. Önemli olan kod okuyabilen herkesin bunu görebilecek olması. Bir projeye katkıda bulunanların ve projeyi okuyanların sayısı arttıkça, kodlar daha çok insanın gözetiminden geçtiği için proje güven kazanıyor.

2 Beğeni

Yani diyorsunuz ki:

• Projenin zararlılığı, ‘açıkkaynak’ denerek, gizlenmeye çalışınabilir de.

• Zararlılığın, tespit edilmesinden korkup, kaynağı yayınlanmayabilir de.

Önüne gelen her şeye güvenmemelisin. Ekrem abimiz açıklamış zaten, ne kadar çok denetimden geçerse o kadar iyi olur. Rusya’daki özel sığınağa alınan projeler kesinlikle güvenilirdir mesela.

Önüme gelen her şeye zaten güvenmiyorum; bu, ‘her şey’ açıkkaynaksa birşey değişiyor mu? diyorum.

?

Rusya’da bulunan, Dünya’ya veya Rusya’ya olabilecek saldırıda bitki türlerinin korunması için dağlara yapılmış bir yer var. Bitki tohumlarını falan saklıyorlardı. Ben de geçen senelerde Webtekno’nun haberini okumuştum, o özel sığınağa aktarılan bazı repolar vardı. TB’larca da olabilir, tam hatırlamıyorum.

Haa, biliyorum orayı da, orada yazılım depoları da mı varmış?

Sonradan eklenmiş veya hiç haberimiz yoktu en başından beri. Sadece önemli repoları alıyorlarmış.

1 Beğeni

Github’ın 25Tb kaynak koduda saklanıyordu sanırsam.

Cogu zaman, (%85-90) ozgur yazilimlar (acik kaynak degil) zararli, istemeyecegimiz ogeler icermiyor. Kapali kaynak yazilimlardan korkmak kesinlikle daha mantikli.

Soruya soru ile değil, soru tekrarı ile cevap vermişsiniz.
Yani, benim sorumu, alternatif bir cümle ile tekrar sormuşsunuz.

peki sence hangisi daha güvenlidir. tabi ki açık kaynak yazılımı kodunu göremediğin bir yazılımın virüs içerip içermediğini bilemezsin ama haklısınız çok açıklayıcı olmamış onu siliyorum

Benim fikrimi soruyorsanız, şimdiye kadar hiçbir zararlı yazılımın açıkkaynak olduğunu görmedim.

aynen öyle mesela sana şöyle bir örnek vereyim jjsploit diye bir program var robloxta hile yapmaya yarıyor(uçuyorsun, hızlı koşuyorsun, diğer oyuncuların yerini görüyorsun filan) işte bu yazılım exe halinde bu nedenle son zamanlarda insanlar bu yazılımın bir virüs içerdiğini düşünmeye başladı böyle devam ederse amerikada bir soruşturma bile açılabilir bu konu hakkında

Bence her zaman güvenilirdir çünkü kimsenin zararlı bir yazılımı herkese yayınlayabilecek kadar cesaretli olduğunu sanmıyorum.

olsa bile mutlaka o açık kaynak virüsü anında tespit ederler

Şuna en az bir hafta diyelim. :slight_smile: (Tabii projenin popülerliğine göre değişir)

şöyle diyelim mi eğer çok kullanılmazsa fark edilmez ama kullanıcı sayısı 100ü geçti mi fark ediliyor.

Yaani, aynı bu ankete oy veren sayısı arttıkça, cevabın daha net olacağı gibi.

haklısın …