Ağdaki IP adreslerini(istemcilerin) ve onların kullanıcı isimlerini nasıl öğrenebilirim?

Buradaki IP adresi, local IP yani modemdeki adres değil, ağdaki aktif bilgisayar kullanıcısının IP adresi.
Bir de diyelim ki bu IP adresini buldum, bu istemcinin kullanıcının ismini nasıl bulabilirim?
Bu konuda fikirlerinizi öğrenebilirsem çok müteşekkir kalırım, teşekkürler.
Ek olarak modem IP adresini ya da ağ olarak kimlik adresini değiştirme imkanı var mı?

Sorular fazla genel gelebilir, sadece fikirlerinizi öğrenmek istedim, hala TCP ve protokoller üzerine çalışıyorum. Şimdiden önerileriniz için teşekkürler…

Genel olarak ağ ile işinizi görebilecek ve daha fazla fonksiyon-metot bulunduran scapy kütüphanesini araştırmanızı tavsiye ederim

2 Beğeni

Ne istemcilerinden bahsediyoruz? Hangi protokolun istemcileri olduklarina gore, kullanici isimlerini istek yaparken yolluyor olabilirler.

Kullanicilarin degil, network arayuzlerinin IP adresleri olur. Bu yuzden kullanicinin ismini almak imkanli olmayabilir, zira kullanicisi olmayan isletim sistemi ayari mumkun.

Fikir: DHCP esnasinda kullanilan “client identifier” bilgisayarin/aletin ismi oluyor genelde.
Fikir: MAC adresleri de nispeten sabit ve essiz.

Modemin ic IP adresini degistirmek kolay, dis IP adresini degistirmek icin ISP’yle konusmak lazim. “Ag olarak kimlik adresi” nedir bilmiyorum.

scapy, socket vs pek çok kütüphaneye hali hazırda çalışıyorum, teşekkür ederim önerin için.

Ne istemcilerinden bahsediyoruz?

TCP, UDP protokolleri farketmez.

Kullanicilarin degil, network arayuzlerinin IP adresleri olur.

Üzerinde çalışmakta olduğum bir alan olduğu için, kavramlarım hala yerine oturmamış olabilir, cehaletim için şimdiden so sory.

Fikir: DHCP esnasinda kullanilan “client identifier” bilgisayarin/aletin ismi oluyor genelde.
Fikir: MAC adresleri de nispeten sabit ve essiz.
.

İkisini de inceleyeceğim

Modemin ic IP adresini degistirmek kolay, dis IP adresini degistirmek icin ISP’yle konusmak lazim. “Ag olarak kimlik adresi” nedir bilmiyorum.

Ya ağ kimlik adresi olarak kastettiğim galiba global adress anlamına gelen bir adres bilgisi, dediğim gibi hala üzerine çalıştığım için, kavram kargaşası için çok üzgünüm.