Alan adları nasıl alınır?, ücretsiz almak mümkün mü?

merhaba her gün insanlar alan adları alıyorlar peki nasıl çalışıyor bu sistem ve alan adlarını ücretsiz almak mümkün müdür?

.com, .net gibi alan adlarını ücretsiz alamıyoruz ama .tk, .us.to gibi çok popüler olmayan alan adlarını ücretsiz alabiliyoruz. ama aldığınız alan adını bir web sitesi için kullanabilmek için hosting sorununu da çözmeniz lazım. Bunun için hosting firmalarının sunucularını kiralayabileceğiniz gibi, çok mantıklı olmayan bir tercih olarak kendi bilgisayarınızdan da yayın yapabilirsiniz. Veya server olarak kullanabileceğiniz eski bilgisayarınız, Raspberry cihazınız vs. Bunun için modeminizden genel ağa bir port açmanız gerekecek ve bu da bu işi iyi bilmiyorsanız epey tehlikeli bir işlem.

Ücretsiz alan adı veren bir site örneğİ: Free and paid domains

2 Beğeni

peki kendi bilgisayarımdan nasıl yayın yağabilirim?

1 Beğeni

alt alan adı alabilirsin ücretsiz hosting firmaları var onlar verir çoğu zaman ama alt alan adı ile seo yapıp google da üstlere çıkman pek mümkün değil (yapılabiliyorsa da ben bilmiyorum) ama eğer deneme sitesi yada sadece arkadaşlarının vs gireceği bir site yapacaksan yapabilirsin infintyfree.net i deneyebilirsin ücretsiz hosting olarak da

freenom hala çalışıyor mu ben internette araştırdğımda görmüştüm ama kendim denediğimde domain alamamıştım eğer alınıyorsa yardımcı olursanız sevinirim

Ben 1 sene kadar önce, adını hiç hatırlamadığım bir siteden ücretsiz hosting alıp, freenom’un dns yönlendirmesi ile sitemi yayınlamıştım. Tabii sırf yapmış olmak içindi. 0 profesyonellik…

ben bir kaç ay önce denemiştim freenomu o zamanlar çalışmıyordu ki zaten bende yapmak için yapıyordum o yüzden çok üstünde durmadım belki benim hatam da olabilir o yüzden

1 Beğeni

gitlab ve github alt alan adı alabilirsiniz. Tam olarak şöyle oluyor:
https://kullanıcı_adi.gitlab.io veya github.io da olabilir.
Örnek: https://sulincix.gitlab.io
Sitedeki 404 yazısına aldanmayın :smiley:

Yukarıdaki sitenin kaynak kodu: 𐰀𐰞𐰃:𐰺𐰃𐰔𐰀:𐰚𐰀𐰾𐰚𐰃𐰤 (𐰽𐰆𐰞𐰃𐰤𐰆𐰽) / Sulincix.Gitlab.Io · GitLab
Repoda da göreceğiniz gibi normal dosyalara ek olarak .gitlab-ci.yml dosyası ekleyip birkaç komut yazmanız yeterli oluyor.

1 Beğeni