Algoritma Hakkında

Merhaba ben python ile çalışırken algoritma öğrenmemin işlerimi kolaylaştıracağını öğrendim ve algoritmayı öğrenmek için çalışmaya başladım ama şunu anlamadım algoritma sadece bir diyagram çizmekten mi ibaret?Ben daha çok yeni ve işime yarayacak kodlar var zannetmiştim.Birde algoritma ile diyagram çizerken yaptığımız her işlemi yazmalımıyız.Yani ben kullanıcıdan isim soyisim telefon numarası falan isterken sadece kullanıcıdan bilgi al desem olmazmı

Olur elbette. Siz nasıl istiyorsanız öyle çizebilirsiniz. Kimisi madde madde yazar, kimi akış diyagramı çizer. Kişiden kişiye değişir. Sonuç olarak bu çok göreceli bir konu.

1 Beğeni

Peki algoritma sadece bir akış çizimi mi ben en çok onu anlamadım?
@reo

Programlamada bütün adımların türkçe bir şekilde yazıya aktarılması. Mesela;

• kullanıcıdan bir sayı al
  • sayıyı 12 ile çarp
  • sayıyı kullanıcıya göster

Python’da yapılmış hali;

n = input()
n *= 12
print(n)

Akış şeması şeklinde de olabilir böyle madde halinde de. Amaç adımların kağıda dökülmesi.

3 Beğeni

Yani aslında neler yapacağımızı planlıyoruz anladım teşekkür ederim ben sadece yeni kodlar falan öğreneceğim zannetmiştim ondan şaşırdım

Algoritma genel bir konsept. “Kod” veya “islem” gibi soyut.

3 Beğeni

İşte bu her şeyi çözdü teşekkürler

2 Beğeni

Yazılıma yeni başlayanlara yazılım dili öğretilmeden önce algoritma dersi verildiği için çoğunlukla akış diyagramları kullanılıyor. Ama bir sorunun çözümü birden fazla dil ile ifade edilebilir, algoritma akış diyagramları ile ne kadar alakalı ise Python, C veya turing makinesi ile de en az o kadar alakalı.

Algoritma: Algoritma - Vikipedi

Vikipedi kullanıma açıldı, artık başına m koymanıza gerek yok. :grinning:

1 Beğeni

Ben koymadım ki, ilk çıkan site o oldu.

Bu arada yanlış link, “algoritmaların” değil “algoritma” olacak.

2 Beğeni

Aslına baktığınızda doğru site açılmıştı az önce

Merhaba,

BTK Akademi’nin “Sıfırdan İleri Seviye Python Programlama” eğitimine başladım (hobi amaçlı), program 26 bölümden oluşuyor, ben henüz 3. bölümdeyim ve “Algoritma Tasarımı” başlıklı farklı eğitiminin de olduğunu gördüm sonradan. Acaba Python’a ara verip önce Algoritma konusuna mı bakmam gerekiyor ?

1 Beğeni

Bana kalırsa aynen devam edin. Tecrübe edindikçe algoritma beceriniz zaten gelişiyor.

3 Beğeni

Önce zaten python ile devam etmeniz gerekir yanlış bilmiyorsam eğer hatam yok ise algoritma yapıcağımız şeylerin planlanması herhangi bir kodlama dili bilmeden zorlanılır diye düşünüyorum @RisKatOr

1 Beğeni

Ekrem bey Turing Makinesi universitelerde algoritma mantığını geliştirmek için mi veriliyor yoksa başka bir amacı da var mı? Bize de bir ara gösterdiler fakat gerçek hayatta bana hiç lazım olmadı. Tabi benim eksikliğimdir onu kabul ederim. Merakımdan soruyorum, siz gerçek hayat problemini çözmek için bir program yazarken hiç Turing Makinesi’nden faydalandınız mı?

Turing makinesi teorik bir matematik modeli, pointer aritmetiğini bilen ve uygulayabilen birine pratik anlamda büyük bir katkısı olmayabilir.

Turing makinesiyle uğraşmak amacı dışında bir amaçla hiç turing makinesi kullanmadım, hayır.

1 Beğeni