Ana sütun başlığı ekleme

Yazdığım kod ile aşağıdaki çıktıyı elde edip excele aktarmak istiyorum ancak yazdığım kod farklı çıktı veriyor ve excele kaydetme işini yapamadım yapsamda sadece ikinci tabloyu excele kaydediyor. Yardımcı olabilir misiniz.
istenen çıktı

import numpy as np
import pandas as pd
title=["Sabahci","Oglenci",""]
baslik=["No","Name","Point"]
datas=[([1,2,3,4],["ali","veli","sena","cenk"],[150,47,210,66]),([1,2],["yunus","tahir"],[85,54])]

for i in datas:
    df=pd.DataFrame(data=np.transpose(i),columns=[title,baslik])
    print(df)

hatalı çıktı

import numpy as np
import pandas as pd

title = [["Sabahci","",""], ["Oglenci","",""]]
baslik = ["No", "Name", "Point"]
datas = [([1, 2, 3, 4], ["ali", "veli", "sena", "cenk"], [150, 47, 210, 66]), ([1, 2], ["yunus", "tahir"], [85, 54])]

for i in range(0,len(datas)):
    df = pd.DataFrame(data=np.transpose(datas[i]), columns=[title[i], baslik])
    print(df)

Bu işini çözer sanırım.

1 Beğeni

Çözümünüz için teşekkürler. Bunun çıktısını excele nasıl aktarabilirim. to excel dediğimde sadece son tabloyu atıyor

istediğiniz gibi sonuç değil ama bu da benden gelsin :slight_smile:

import numpy as np
import pandas as pd

title = [["Sabahci","",""], ["Oglenci","",""]]
baslik = ["No", "Name", "Point"]
datas = [([1, 2, 3, 4], ["ali", "veli", "sena", "cenk"], [150, 47, 210, 66]), ([1, 2], ["yunus", "tahir"], [85, 54])]

for i in range(0,len(datas)):
    if i == 0:
        df1 = pd.DataFrame(data=np.transpose(datas[i]), columns=[title[i], baslik])
    else:
        df2 = pd.DataFrame(data=np.transpose(datas[i]), columns=[title[i], baslik])

print(pd.concat([df1,df2], axis = 1))
df = pd.concat([df1,df2], axis = 1)
df.to_excel("program.xlsx")

Çıktı;

Sabahci             Oglenci             
       No  Name Point      No   Name Point
0       1   ali   150       1  yunus    85
1       2  veli    47       2  tahir    54
2       3  sena   210     NaN    NaN   NaN
3       4  cenk    66     NaN    NaN   NaN

Ekran Görüntüsü - 2023-03-05 13-51-45

1 Beğeni

Konudan bağımsız bir öneride bulunacağım. Exelle uğraşma bence. Sqlite3 veritabanını kullan kafan rahat olsun. Çok basit kullanımı.

1 Beğeni

öneriniz için teşekkürler.o konuya bir bakayım. Pythona başlayalı 2 ay oldu ihtiyaçlarım doğrultusunda konuları inceliyorum. Excelwriter ile bu sorunuda çözebilirim diye düşünüyorum.

Ne yaptığına göre değişir tabi. Android uygulama yapıyosan mesela. exel dosyasını apk nın içine koyabiliyo musun ? Öyle şeyler var mı bilmiyorum. Veya windows için exe ye derlerken exenin içine gömülüyosa iyi ama eninde sonunda database kullanmak isteyeceksin. Kolay gelsin.

İnternetten günlük veri cekiyorum. Veriler tablo şeklinde. SQL olarak çalışmam daha mi mantıklı. Çektiğim verileri tablo olarak SQL e kaydedebilir miyim mesela yukarıdaki çektiğim tabloyu