Android Studio Alternatifi

Selam android studio kullanamdan kotlin ile mobil uygulama geliştirmek mümkünmü android studio fazla kasio.

vscode’a kotlin eklentisi kurulabiliyor. Bir araştır istersen ben AndroidStudio kullanıyorum.

2 Beğeni

Hocam evet kotlin vscode ile kullanılıyor fakat mobil uygulama icin android studio lazım.

Eskiden sanki Eclipse falan kullanılıyordu. Şu anda olmuyor mu acaba :thinking:

Düzenleme
“Kotlin geliştirirken kullanabileceğiniz en iyi IDE’ler: IntelliJ Idea, Android Studio, TryKotlin, Vim ve Sublime Text olarak sıralayabiliriz.”

Kaynak: Android Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir? Kotlin Öğrenmek için Ücretsiz Kaynaklar - TalentGrid.

Merhaba,
Ben biraz hardcore gireceğim. Eğer android studio kullanamıyorsan bence git android template yazıp githubda uygun olan template’i seçerek işe başlamanı tavsiye ederim.

Ben sana bir template atıyorum.

Bunu kloneladiktan sonra kloneladigin repo içerisinde gradlew diye bir şey göreceksin, bu gördüğün şey, bash script (ben linuxta çalıştığım için Windows bilmemekteyim umursamamaktayim da, o yüzden windowscasi ne bilmemekteyim, ama Windows kullanıcısı isen sen gradlew.bat e bakacaksın.)

Şimdi geleceksin kloneladigin dizine, terminale

Linuxcu isen

./gradlew build

Windowscu isen

./gradlew.bat build

Muhtemelen bir yere APK çıkaracaktir derlendikten sonra.

Tost makinesinde android studio kullanmaya çalışıp kullanamayinca hissettiğin o çaresizliği çok iyi bilirim ben. (2 GB ram, 1TB harddisk, metin editoru + muzikcalarda kalorifer peteğine dönüşen o PC)

Tost makinesinde derlenmiyor mu bu APK sayın seyirciler, sıkı durunn, Github workflow geliyor.

Karşınızda Github workflowwww.

Şimdi uygulamayı tost makinesinde derlemek yerine Github’in sana sağlamış olduğu runnerlarda derleme imkanı. Üstelik bedava(aklımda böyle kalmış bı googlelayip duzeltirim sonra burayı)

Geliyorsun push atıyorsun, runnerlar çalışmaya başlıyor. Bı de release.yml diye bı workflow dosyası patlattın mı tadından yenmez. Bu workflowda APK yı release olarak sundun mu çil yavrusu gibi dağılırlar.

Bütün söylediklerim teorikti. Şu sıralar kafamı kaldiramiyorum iş okul proje ödev.

Bütün bu yazdıklarımi deneyip anlatım çıkarmak istiyorum bir gün biri benim yaşadıklarımı yaşarsa alternatifi olsun diye.

Son olarak sana örnek bir Github workflow dosyası atıyorum. Sağlıkcakla kal.

name: Android CI

on:
  push:
  pull_request:
  workflow_dispatch:

jobs:
  build:

runs-on: ubuntu-latest

steps:
    - uses: actions/checkout@v3
    - name: set up JDK 17
      uses: actions/setup-java@v3
      with:
        java-version: '17'
        distribution: 'temurin'
        cache: gradle

- name: Grant execute permission for gradlew
      run: chmod +x gradlew

- name: Run Tests
      run: ./gradlew test

- name: Build with Gradle
      run: ./gradlew build

Aklına bir şey takılırsa buradan sorabilirsin ama sana geç dönebilirim. Kotlin de bilmiyorum. Kotlin sorma o yüzden.

Bu arada ogrenciysen Github pro sana bedava, öğrenci belgeni yüklüyorsun iki ingilizce niyet paragrafı yazıyorsun pro hesabın oluyor ama muhtemelen prosuz da workflowlari limitsiz çalıştırabiliyorsun galiba bı bakmam lazım.

Özetle Github workflow öğren 
Github workflowda release nasıl çıkarılıyor onu öğren
Gerisi çorap söküğü gibi gelir muhtemelen.

Düzeltme: tabi masa başında biraz düşündükten sonra ui düzenlemek için xml lerle teker teker elle uğraşacaksin, al sana bir vezir fedası

İyi günler dilerim.

1 Beğeni

İNtelij ide kurup android eklentileriyle kullanmaya başladım sanal makine yerenine telefonumu kullanıyorum android studioya göre cok daha permormanslı arada cöküyor ide ama olsun :slight_smile:

1 Beğeni

Başarılar dilerim, internetten temel seviyede Kotlin kursu, sonrasında da Flutter/Dart kursu bitirdim. Açıkçası mobil uygulama geliştirme işi biraz sıkıntılı. Elbette ki her işin kendine göre sıkıntıları var.
Kotlin kullansam bir yandan kotlin yazıyorsun bir yandan xml ile komponentleri (widget) düzenliyorsun. İki ayrı iş gibi geliyor ama genel olarak AndroidStudio çok yardımcı oluyor. Fakat Android Stüdyo nün da kendisi başlı başına karmaşık ve hantal. Dart kullansam Kotlin deki gibi komponentleri ayrı xml’de, işlevlerini ayrı dosyada yazmak zorunda kalmıyorsun, ikisi tek bir Dart dosyasında oluyor fakat bu seferde widget ağacı ve ağaçtaki komponentlerin işlevleri, sınıflar vs derken işler karışmaya başlıyor. Temiz kod yazmak adına çeşitli uğraşlar vermeye başlıyorsun.
Emülatör bazen sıkıntı falan çıkarıyor.
Yine de keyifli bir uğraş. Flutter’in projeyi ios, linux masaüstü, web projesi gibi çıktılarla vermesi ekstra güzel.
İki dilde de null güvenliği mevzusu beni gıcık etmişti bir ara. Bir süre sonra kod satırları ? ve ! operatörleri ile dolmaya başlıyor :grin:
Tabi her işin başı insanı zorlar, alıştıkça seviyorum. İşlerinde kolaylıklar dilerim. Tecrübelerini paylaşırsan sevinirim.

2 Beğeni