Android'de Hangi Platform Kullanılmalıdır?

Merhaba sayın forum üyeleri;

Bu yazı sorudan öte bir bilgi niteliğinde yazı olacaktır. Öncellikle bu dönemlerde elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız, tabletlerimizin kullanım oranı almış başını gidiyor. Gerçi şimdi VR uygulamaları yükselişte ama android için hala bir popülerite mevcut.

• Peki android yazılım için nerden başlanmalı?

Dil olarak Java, Delphi, C# gibi diller için geliştirilmiş bazı platformlar var isterseniz onları size özet geçeyim siz karar verin.

1 - Java (Android Studio)

Android Studio java tabanlı olduğu için daha geniş bir özellik yelpazesine sahip, yükleme zamanını son aylara bırakın çünkü SDK, NDK ve kendisinide içine kattığımızda nerden baksanız 7 - 8 GB (Yaklaşık oran) boyutunda bir indirme yapmanız gerek. Ve ek olarak belirtmeliyim ki Android Studio için iyi bir bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Lisans: Free

2 - Delphi (Embarcadero)

Borland iflas ettikten bir süre sonra Embarcadero Delphi alıp bir yonttu. Yanlış değilsem XE7. sürümünden sonra android, IOS, Macos ve windows gibi platform uygulamalarını tek bir IDE üzerinden yapma imkanı sunuyor. Ve son çıkardığı 10.2 Tokyo sürümünde ise Linux tabanlı program geliştirme eklendi. Çok özellikli bir IDE diyebiliriz. Kendimi geliştirdiğim dil olduğu için bu konuda sorularınızı sorabilirsiniz.

Lisans: En son 5000$ idi.
Ama özelden yardımcı olabilirim. :blush:

3 - C# (Xamarin)

Geçen sene diyebilirim belki de ay oldu bilmiyorum ama Microsoft dayanamadı ve Xamarin’i satın aldı, C# üzerine entegre etti ve şuan da hızla yayılan bir popüleritesi var. Her ne kadar yeni çıktığı için BUG havuzunda yüzsek bile C# dili ile android program geliştirebiliyorsunuz.

Lisans: Community sürümü Free

Bu yukarıda unuttuğum… Eclipse var ama o da java tabanlı o yüzden yazmak istemedim. Şöyle küçük bir not bırakayım. Düşük bir sisteme sahipseniz Eclipse kullanın.

*Verdiğim bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünen olursa lütfen bana bildirin.

Hayırlı çalışmalar
Saygılarımla

3 Beğeni

Güzel yazi. Klavyene saglik :slight_smile:

1 Beğeni

Öncelikle merhaba. Bana delphie’nin en az xe8 sürümü lazım.Aslında bunu indirebilirim. Fakat lisans olayı için bana yardımcı olabilir misiniz ? Delphie xe8 veya üzeri olanı lisanslı bir şekilde kullanma imkanım var mı? varsa nasıl yaparım ? Cevaplarsanız teşekkürler.

Ellerine sağlık ben şuan bir uygulama geliştiirececk olsam büyük ihtimalle React Native kullanırdım. Delphide fena değil ama kaynak açısından React Native daha zengin buluyorum.

http://www.delphican.com/ çok güzel bir delphi topluluğu sorularınıza burada çok daha isabetli cevaplar alabilirsiniz zannediyorum