Antivirüs Programı

Merhaba arkadaşlar Antivirüs programları nasıl çalışır biraz araştırma yaptım her virüsün bir damgası varmış galiba bu programlar o damgaları nasıl arıyor nasıl tarıyor pek tatmin edici bilgi bulamadım herhangi bir şekilde bilgisi olan varsa ve bilgi bırakabilirse sevinirim.

Aklinda spesifik bir virus turu varsa ona gore ornek vereyim, zira bu antivirus mekanizmalarinin cikislari calistirilabilir dosya virusleri ve artik pek gorulmuyorlar. (Kaynak kicim; belki de goruluyorlardir)

4 Beğeni

Antivirüsleri pasifize(bilgisayardan göndermek gibi bir şey) eden bir virüs planım var aslında bir çoğunun işe yaramadığını kanıtlamak istiyorum diyebilirim :slight_smile:

Öncelikle vücudun en önemli organlarına saldıran virüsler gibi ancak Python pek başarılı olabilir mi bilmiyorum belki de ben olamam bir kaç öneriniz varsa alabilirim.

Antiviruslerin bilgisayarda kurulu ve calisiyor olma avantajlari var, yapamazsin.

Cogunun ise yaramadigi dogru (sene olmus 2020, insanlarin cogu hala web sitesinden .exe indirerek program kuruyor, ne diyoruz) ama ise yaradiklari bir nokta varsa o da kendilerini pasifize etmeye calismak kadar bariz isler cevirmeye calisan virusleri yakalayip pasifize etmek.

Python mi, python nereden cikti?

2 Beğeni

Python ile her yere tam erişme imkanım var mı bilmiyorum ilk defa böyle bir şey yapacağım için belki çekimser belki saçma bir söylem olmuş evet

1 Beğeni

Bir insan gibi davranıp Antivirüs programını bilgisayardan kaldırmak gibi bir şeyden bahsettim aslında mümkün olamaz mı ?

Bunun yazilim muhendisligi literaturundeki deyimi “elinde cekic oldugu icin her seyi civi zannetmek” :slight_smile:

Kilic kullanmayi ogrenmen cok guzel bir sey ama bununla acik kalp ameliyati yapamazsin, nehir yatagi tasiyazamasin.

Nehir yatagi tasimak istiyorsan soracagin soru “ben bunu kilicimla nasil yaparim” degil—once hidrodinaminin ne oldugunu bi ogren mesela.

2 Beğeni

Evet çok doğru sadece merak ediyorum hata mı ettim :slight_smile:

Virus/saldiri turlerini ogrenerek baslayabilirsin. Internet uzerinden exploit kullanan bir worm veya autorun’i exploit eden bir USB executable’i uygun olabilir mesela boyle bir is icin.

Yapacagin her ne ise, programi Python ile yazmaya karar vermek karar sonucunun son adimi. Hatta yapman gereken arastirmalar ve cozmen gereken sorunlarin yaninda programin hangi dille yazilacagina karar verilmesi ve yazilmasi ufacik adimlar. Hic bir onemi yok.

Soyle soyliyim, kac tane program yazman gerektigini bile bilmiyoruz. Kac tanesini Python’da yazican? Niye? :slight_smile:

1 Beğeni

Ve merakini giderebilmen icin para kazanabilecegim vaktimi sana bir seyler anlatarak geciriyorum. (Tabi bundan ben de bir sey aliyorum, tamamen tek yonlu degil.)

O yuzden bilmedigin bir seyi ortaya cikardigimda bunu seni yermek icin soyledigimi dusunme. Neyi bilmedigini gostermeye calisiyorum ki, neyi ogrenmen gerektigini bil, kendine bir yol cizebil.

Bu arada bunu sana degil butun kulturumuz mensuplarina soyluyorum galiba—dun baskasinin burada yazdiklari baya bir seyi uyandirdi icimde, ufak bir aydinlanma yasiyorum, sonucu buraya denk geldi :slight_smile:

1 Beğeni

Çok teşekkürler yön gösterdiğiniz için temelden araştırmaya başlıyorum…

Benim projeme bakabilirsin.