API ile veri görselleştirme

Şöyle bir kodum var

import pandas as pd
import sqlite3
import seaborn as sns

conn = sqlite3.connect("araclar_.db")
sql = "select * from i20"

df = pd.read_sql(sql, conn)
df.columns = df.columns.str.replace("il_ilce", "sehir")  #il_ilce sütun adını sehir yaptık

sns.set_theme()
sns.set(rc = {"figure.dpi": 300, "figure.figsize":(12,9)})

df["sehir"] = df["sehir"].str.split("\n").str[0]     #il_ilce'yi sadece illeri aldık

sehir1 = input()   #adana
sehir2 = input()   #antalya
sehir3 = input()   #istanbul
sehirler = df[(df.sehir == sehir1) | (df.sehir == sehir2) | (df.sehir == sehir3)]  #3 tane örnek il alıyoruz örneğin adana,antalya,istanbul verilerini aldık

tek = sehirler.loc[:,"sehir"]    #verilerin sadece sehir sütununu aldık

tek.value_counts().plot(kind="bar", color="red")   #grafiği çizdirme

Arabalar veritabanındaki i20 tablosundaki verileri işleyip sonrada seaborn ile görselleştirme işlemi yapıyorum bunu web API olarak yapmam gerekiyor kullanıcı şehir parametrelerini giricek ve girilen parametrelere göre grafiği çizdirmem gerekiyor bunu nasıl yapabilirim ?

Girilen verilere gören json olarak grafik oluşturmada kullandığınız verileri kullanıcıya ulaştırmanız gerekiyor.

Sonra kullanıcı tarafında başka bir uygulama kodlayıp bu verileri api projenizden çekerek görselleştirme yapabilirsiniz.

Örnek var mı acaba tam anlayamadım.

Web API’den kasit nedir?
Kullanici hangi sehir parametrelerini, nasil girecek ve cizilen grafige nasil erisecek?

1 Beğeni

Dostum benim sorumu geri sormuşsun

flask kullanaiblirsin api için Python | Build a REST API using Flask - GeeksforGeeks

Cunku senin de bunu “web API” yapilmasi gerektigine inanan partiye geri sorman gerekiyor. Neden yapilmasi gerektigini bilmedigimiz bir API’yi tasarlayamayiz.

Yani aslinda tasarlariz. Kafamiza gore bir sekilde parametre alir, o an kolay gelen cozumle grafigi dondurur. Su siralar “web API” yazinca cikan protokol ve formatlardan birini kullanir. Evet evet, olur.

3 Beğeni

Nasıl yapabilirim örneği var mı acaba

Yapmak istediğim chart çizen bir api bunun bir örneği veya benzeri var mı acaba

Api’lar genelde veri iletmekten ileri gitmezler. Bakınız Api nedir

Basit bir örnek ile anlatayım:
Mesela bir api yazdık ve bu api bize parametre olarak gönderilen video isimlerine göre videonun base64 formatında şifrelenmiş kodlarını göndersin. Ama elinizde normalde işe yaramayacak bir veri olduğu için bunu uygun formatta kendi sistemimizde dosyaya yazdırmamız gerekiyor:
https://example.com/api/'video_adı' bu adreste ‘video’ adı kısmına Python Dersleri yazdığınız zaman size o videoyu göndermez ama o videonun base64 ile şifrelenmiş içeriğini gönderir ve bu içeriği aşağıdaki kodu kullanarak tekrar videoya dönüştürebilirsiniz:

import base64
 import os

url = "https://example.com/api/"

response = rq.get(f"{url}python-dersleri")

data = response.json() # Buradaki veri standart olarak json olur

with open("python-dersleri.mp3","w") as file:
     decoded_data = (base64.b64decode(data)).decode("utf-8") # Şifreleme         değişiklik gösterebilir

# sonra da sistemdeki bir uygulamayla açabilirsiniz

os.system("vlc python-dersleri.mp3")

Bu koda benzer bi şekilde veriyi işleyebilirsiniz ve bu veriyi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz ancak api’larda arayüz olmadığı için grafikselleştirme yapamazsınız. Yaparsanız o yaptığınız api olmaz bir web sitesi olur.

1 Beğeni

Teşekkür ederim bu API konusunda bir tecrübem yoktu ve nasıl soracağımı bilemedim cevabinizdan yola cikarak yeni yöntemler bulmaya çalışacağım

1 Beğeni