Ardiuno pin sorunu

Arduino kullanan ve deneyimi olan var mı? bilmiyorum ama belki anlayan vardır.
Sorun şu ki Arduino/Uno’da L293D destekli motor sürücü kartı kullanıyorum.
Şu kart ve bir anlatımı da mevcut.
L293D Kullanımı
Ben 3 dc ve 2 step motor çalıştırmak istiyorum.
Bu motor sürücü kartı 2 step motorla, 3 dc motoru da bu kartdan ayrı başka motor sürücü kartıyla (L298N motor sürücüsü) çalıştırmak istiyorum.
Son duruma göre 2 x L298N ile 3 dc motor ve 1 x L293D ile de 2 step motor kullanacağım.
L298N motor sürücü bağlantısı, kodlaması vb. Sorun yok.
Ama L293D zaten kendi soketiyle Arduino’ya bağlanıyor.yani bağlantıyı benim yapmama gerek yok.kodlamasını da yaptım.
Sorun ?? olan Ardiuno/Uno’da bunların hepsini bağlantısı için yeterli digital veya pwm pini/çıkışı yok.
Tüm sorun burda başlıyor yani. Kendimce 2 dc için “enable” pini aynı pin olarak belirledim.(2 dc için ortak enable pin 9). Böylelikle pinler yeterli oldu ama 2 dc aynı anda hareket ediyor ya da gecikme oluşuyor.kısaca bir stabillik sorunu var.
Çözüm olarak merak ettiğim kısım ise;
L293d motor sürücüsünde 2 tane step motor kullandığımızda 1nci ve 2nci kanal olarak görmekte.Arduino da 11, 6, 5, 3 olan pwm çıkışlarına bağlantısı olmakta.yani bu pwm çıkışlarını buna tahsis etmiş oluyoruz.Ayrıca 12, 8, 7, 4 nolu digital çıkışlarını da pwmlerle birlikte tahsis etmiş oluyormuyuz? Yani bu digital leri veya pwmleri başka bir led, motor vbg için aynı zamanda veya ayrı olarak kullanabiliyormuyuz? Bu kart hemen hemen 8 çıkış pini kullanıyor.Ardiuno Uno’da başka bir şeye ihtiyaç için pin kalmıyor. Bu durumda “digital pins extension” veya “pwm extension” yöntemi ile “74HC595” entegresini kullanmalımıyım? Biraz uzun oldu ama bu sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Sorunu iyi anlamadım ama pinler yetersiz geliyorsa şu linkteki yöntemi kullanabilirsiniz:

bun verdiğiniz linkdeki 74HC595 ile 8 adet dijital pin mi? yoksa 8 adet pwm pini mi? elde ediyoruz…

D2, D3,D4 pinlerine bağladım. tercihli olarak pinleri değiştirmedim.
brada anlatıldığı gibi yaptım.
https://timodenk.com/blog/shiftregister-pwm-library
entegrenin ilk 3 ayağına 1 adet rgb led bağlamıştım.(rgb led 4 ayaklı, 3 ayağını entegreye bağladım.) entegredeki 4 ve 5nci pinleri de birbirinden ayrı 2 dc motorun enA pinleri olarak bağladım.
motorları hareket ettirip, durdurabiliyorum.
rgb led’de ise henüz istediğim rengi yakamadım.
motor ve rgb led için şöyle bir sorun var ki benim entegreye bağlantı yaptığım sırayı takip etmiyorlar.
sanırım bazen de pinlerin yeri değişiyor. ilginç ama led’e renk emri veriyorum bazen 2 motor birden hareket ediyor.
yine bir yerde yanlışlık yapıyorum galiba ama ardiunodan entegreye 2,3,4ncü pinleri bağladım bunlarda sorun yok. sadece nasıl çalışıyor onu anlamaya çalışıyorum.