Backend Yol Haritası

Merhabalar herkese, bir hafta önce Yazbel sitesindeki ana konuların tamamını, Standart Kütüphane’deki konularınsa birkaçını bitirdim.(Düzenli İfadeler, Datetime, random modülü vs.)

Teoriden sonra biraz pratik gerektiğine karar verip ilk önce kendi kendime birkaç program yazdım, onları da burda yayınladım. Ardından şu sitedeki 36 alıştırmanın çoğunu da kendi başıma yaptım, yaptıklarımı da yorum olarak paylaştım.

http://www.practicepython.org/

Ana konulardan anlamadığım sadece lambda ve recursive functions var, onları tekrar gözden geçirip iyice anlayana dek tekrar edeceğim. Geldik asıl soruma:

Bundan sonra ne yapmalıyım? Direkt Django’ya mı başlayayım, Veri Yapıları ve Algoritmalar konusunda mı kendimi geliştireyim yoksa başka bir kaynaktan Python’a tekrar mı çalışayım? Django kaynakları olarak şunları buldum:

https://tutorial.djangogirls.org/tr/

http://www.getgnu.org/dosya/django.pdf

Hangisini tavsiye edersiniz? Yazbel sitesindeki Django kısmı iş görür mü yoksa? Yardımınız çok işime yarayacaktır zira yazılımın uçsuz bucaksız dünyasının içinde kaybolup gitmiş gibi hissediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Büyüdüğünüzde ne olmak istiyorsunuz. ?

Yok mu yardımcı olabilecek olan?

Aslinda dogru soruyu sormus, ben cevabini bekliyordum.

Benim hedefim Green Card ile ABD’ye gidip orada yaşamak. Şimdiye kadar Python öğrendim, biraz da C# biliyorum. Django tabanlı Back End Dev. de olabilirim Full-stack da, emin değilim şu aşamada. Henüz tam anlamıyla kendimi ve yazılım dünyasını keşfedip, net bir karar vermedim. Şu aşamada öncelikli hedefim 2021’e kadar bir yazılım geliştiricisi olarak iş bulabilecek, kaliteli yazılımlar yaratabilecek seviyeye gelmek. Python ile bir şeyler yaratmak istiyorum, zira dilin minimal, multifonksiyonel ve kapsamlı olması hoşuma gidiyor.

Öncelikle teşekkürler. Hangi Django kaynağını önerirsiniz? Daha başlamadım Django’ya. Onun dışında Green Card lotosuna bel bağlamıyorum, lotoyla olmasa bile tanıdıklar-sponsporlar aracılığıyla muhakkak gideceğim. Nihai hedefim ABD’de yaşamak, çalışmak yani. Bir de, Mosh Hamedani şöyle bir şey önermişti, sizin dediğinizle aynı şeye geliyor aslında:

11:24’ten 13:00’a kadar olan kısım. Katılıyor musunuz kendisine?

UI için react js , html , css öğren bi de python django , flask yapıştır . Kurs tavsiyesi için udemyde bedava kurslar vardı galiba . Sen hangisi iyi diye soruyorsun da ikisini de öğren . Fazla bilgi göz çıkarmaz . Paralı kurs alıcam parama deysin diyorsan : öncelikle kurs değerlendirme oranına bak , sonra kurs süresine .

Ha udemy’den alırsan kursu : Kursu aldığın an hocanın soruları cevaplayıp cevaplamadığına bak , cevaplamıyorsa iade hakkını kullan gitsin , 1-2 haftaya kadar iade kabul ediyorlar galiba . Ben bi kere etmiştim . ODTÜ mezunu ama adam gibi bakmıyor soru cevaplara .

O zaman piyasadaki, is basvurusu yapabilecegin kaliteli yazilimlar yaratan yerler hangi dilleri, kutuphaneleri kullaniyor arastir, onlari ogren.

Dilin pek bir minimalligi kalmadi ama ekosistemin rahatligi, programlarin calisma bariyerinin dusuk olmasi guzel seyler, evet. Ve buyuk bir projede ilk kaybedecegin seyler. Java’nin fat JAR’larini mumla aratan runtime sorunlari gordum. Multifonksiyonel ve kapsamli olmayan cok az programlama dili var. Isinde iyi olmak istiyorsan dilden bagimsiz olman lazim.

Bunun programcilikla veya green card basvurusu yapmak disinda herhangi bir seyle hic bir alakasi yok. Iyi sanslar diliyorum.

Öyle yapıyorum, nihai hedefim olan çoğu başarılı ve ünlü teknoloji şirketi Python/Django Dev. ve Full Stack arıyor.

Bu konuda haklısınız, ben şuan için sadece başlangıç dillerine odaklanmış durumdayım. En azından başlangıç için belli başlı birkaç dili iyi seviyede öğrenirsem, duruma ve talebe göre diğer dilleri öğrenmem ve kendimi adapte etmem daha kolay olur. Ayrıca özellikle Python’u istememin sebebi pek çok kaynağa göre Python’a ve Python geliştiricilerine olan talebin(En azından ABD’de) adeta parabolik olarak yükselmesi.

Geniş, detaylı bir kaynak

Sanırsam kendimi yeterince açık ifade etmedim. ABD’de yazılımcı olarak, back end de olabilir full-stack da, çalışmak istiyorum. Dolayısıyla ABD’ye gidebilmemi ve orada yaşayabilmemi mümkün kılacak, altın bileti sağlayacak olan şey, yazılım konusundaki yetkinliğim olacak.

Son olarak, Django kaynağı konusunda yorumunuz yok mu?