Bash ile 4 x 4'lük matris işlemleri yapmak

Ben linux de linux bash kabuklarını kullanarak 4*4 lük bir matris hesaplaması yapmak istiyorum fakat nasıl yapabilirim bilmiyorum. İnternette de bu konuyla ilgili hiç bir örnek bulamadım. Linuxden anlayan ve yardımcı olabilecek biri var mı

4*4 matris çarpımına bak internetten matematiksel olarak nasıl olacağını görürsün oradan daha sonra bash script ile yazaiblirsin.

Baktım zaten fakat bash script komutlarını kullanarak yapamadım hesaplama kısmını

en önemli kısım, ödev mi?

Dostum burada karşılaştığın hatalara cevap veriyoruz veya bir sorun varsa ona cevap verebiliriz,
4*4 matrisi çarpma denince aklında hiç birşey oluşmuyorsa o zaman daha temel bir problem vardır önce onları hallet, sonra problemini göster biz de sana yardımcı olmaya çalışalım.

1 Beğeni

Hesaplamayı yapabildim sanırım, teşekkürler.

Sebebini anlatmasi zor ama boyle bir soruyu cevaplamadan once neden buna ihtiyac oldugunu bilmemiz gerekiyor.

Teşekkür ederim sorunu çözdüm. Çözüldü olarak işaretlemiştim ama görmediniz sanırım. :slightly_smiling_face:

Soruyla veya cozumle ilgili herhangi bir bilgi olmadigi icin kimsenin isine yaramayan bir baslik bu, “cozuldu” isareti hic bir sey ifade etmiyor. (Sorun degil ama.)

En azindan ileride benzer bir soru sorulmaya calisilirsa ve bu basliga denk gelinirse gereksinimler hakkinda daha fazla bilgi olsun diye bunu ekledim.