Beginner için bundan sonra Web mi Data Science mı?

Sitedeki konu bitmek üzere. Ara ara youtube’dan Mosh’a da bakıyorum eş zamanlı. Github’da sayfa da açtım derslerle alakalı kodlar yazmaya çalışıyorum ama bu asal sayı bul, hesap makinesi yap tarzı şeyleri geçmiyor bu yüzden en çok adını duyduğum Django veya Data Mining ile alakalı modüllere geçmek istiyorum.
İş alanı olarak hangisi daha geniştir. Gönlüm data mining diyor ama mantığım Django. Önerisi olan var mıdır?

+1 aynı sorundan muzdaribim .O nitelikte değilim ama ben şuan ingilizce içeriklerden kodları kendime göre çevirerek devam ediyorum.Sana da tavsiye edebilirim.
Coding Project with Python diye bir kitap pdf si var aratırsan bulabilirsin gayet yararlı oldu.

Benim görüşüme göre, web geliştirme önü açık bir alan ve ülkemizde iş imkanları daha yaygın olabilir ancak, data science de önü gayet açık olan bir alan ve böyle bir alanla uğraşmanın sizi her alanda geliştireceğine, hatta yine kendimce, web geliştirmeden daha fazla katkısı olacağını düşünüyorum.

Eğer data science için dilimizdeki kaynakların az olması veya data science algoritmaların daha çok matematiksel temelli, karmaşık algortimalar olduğu hususlarında çekinceleriniz varsa, ben bu tür zorlukların kendimizi geliştirmek için birer fırsat olduğu kanaatindeyim.

Data science sadece bir bilgisayar bilimleri sorunu değil, içerisinde ağırlıklı olarak matematik olmak üzere diğer akademik alanlarından da içeren bir daldır. Dolayısıyla bu dala girmenin size programcılık ve mühendislik alanları için hayati önemi olan araştırma ve analitik düşünebilme yeteklerinizi kesinlikle gerçekleştireceğini söyleyebilirim.

Eğer data science öğrenebilmek için yeterli matematiksel ve akademiksel yetkinliğinizin olduğunu yada bu yetkinlikleri edinebileceğinizi düşünüyorsanız benim seçeneğim kesinlikle data science olurdu.
Ancak web programlama da, göreli olarak data science alanına göre kolay ve anlaşılabilir ve daha fazla iş imkanı bulunduran bir alandır. Kendinizi riske atmak istemiyor ya da seviyenizin henüz data science gibi derin bir alan için yeterli olmadığını düşünüyorsanız bu alanı tercih edebilirsiniz.

Aslında benim de gönlüm data science’dan yana. Hatta biraz araştırdım İTU’de kurslar var veri bilimi ile alakalı. Onun dışında bootcamp’de var ücretsiz fakat yalızca İstanbul ve Ankara’da. Ben Bursa’da odluğumdan ters geliyor.
Matematik en sevdiğim derslerdendi. Hatta lineer cebir çalışmaya başladım Numpy için fakat aklımı sorgulayan büyük bir soru var. Yaşım 30, 3 yıldır yurtıdışında farklı mühendislik alanında çalışıoyordum. Evlilik sebebiyle işi bırakıp geri döndüm. Kendi alanımda sabit bit yerde iş bulmak zor o yüzden hep ilgimin olduğu alana yöneldim severek de çalışıp takip ediyorum şu anda ama piyasada yaşımdan ve önceki alanımdan dolayı yine iş bulmam zor gibi geliyor bana. İlan fazla olmasına rağmen iş bulamayan sayısı da bir kadar çok gözlemlediğim kadarıyla.
Fikrini yazmak isteyenleri dinleyeblirim.

Web geliştirme her zaman cepte bulunmalı . Freelancer yazılımın % bilmem kaçı web development için dönüyor .