Bilgisayar Kapalıyken Isınıyor ve Açınca CPU Kullanımı %99

Merhaba,

Sabah War Thunder oynadım 1-2 satır kod yazdım ve yarım saatlik sürem doldu.PC’yi kapatıp çantasına koydum.Dolaba yerleştirdim.Her şey sıradan.Ancak dolaptan bir şey almam gerekince dolabın içinin normalden daha sıcak olduğunu fark ettim.Isı oluşturacak tek şey PC’ydi ancak kapatmıştım.Açtığımda CPU %99 gösteriyordu.Yanık kokusu gibi bir şey kokuyor.Performans gibi şeylerde eksiklik yok ancak olmaması gereken bir şey.Sizce bu neden oldu? Ya da CPU %100’e ulaşıp kendini kapatma ihtiyacı duymadı mı?

uyku modunda bırakmış olmayasın?

Uykuda olmadığına eminim.Ayrıca uyku modundayken bile PC o kadar çalışmıyor ve ısınmıyor.

Bence dolabin icine kedi girip isitti.

Şaka filan yapmıyorum.

Fikrimi soruyorsun.

Olayin neden oldugunu sorsan ve bunu yanitlamamiza yardim edebilecek kanit sunsan ciddiye almak daha kolay olur.

Nasıl bir kanıt mesela? Nasıl kanıtlayacağım bilmiyorum.

Delil, pardon, kanit degil.

CPU %99 gostermek ne demek mesela. Kim kullaniyor CPU’yu?

Dediğim gibi PC aşırı ısınmıştı ve açtığım gibi CPU’ya baktım.Görev yöneticisinde %99 gösteriyordu ve 5-10dk. sonra anca normale döndü.O anda hiçbir şey açık gösterilmiyordu,sadece Windows işlemleri.Onlarda normal bir şekilde CPU kullanıyorlardı.

Daha iyi bir gorev yoneticisi edinmek isteyebilirsin.

Bir taraf %99 CPU kullaniliyor diyor, diger taraf da kimsenin CPU kullanmadigini soyluyorsa, %99 diyen tarafa guvenmek icin bir sebebin yok.

Batarya içerisindeki lityum iyon piller arıza çıkarmış olabilir. CPU kullanımının yükselmesi işlemcinin ısınmasından dolayı olabilir.
Bataryanızı odanızda tutmayın.

1 Beğeni

Bilgisayarın bundan dolayı ısındığını düşünüyorum.Ama tam tersi.CPU’nun kullanımının yükselmesi işlemcinin ısınmasına yol açmış.Tahminim bu şekilde.

Bir sorun görünmüyor.

Şuradaki ayarı kontrol edin:
Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Güç Seçenekleri > Plan Ayarlarını Düzenle > Gelişmiş güç ayarını değiştir > Uyku > Uyandırma zamanlayıcılarına izin ver

ve

CPU, genelde ya virüs bulaşınca ya ağır bir iş yaptırılırken ya da antivirüs tam tarama yaparken %90+ ulaşır

benzer bir durum benimde başıma geldi ama başta anlattığım ayarı düzenlerseniz sorun kalmaz.

1 Beğeni

kapattım zannettiğin sırada güncelleme yapıyor olabilir arka planda çalıştığı için bazen benim pcde aynı şekilde oluyor durduğu yerde ısınıyor. Fanlar bildiğin serenat yapıyor :grinning:

Malum PC’yi format attırmak zorunda kalmıştım.Bilgisayarcılar en fazla crackli Windows Pro 2015 indirebiliyorlar.Bu yüzden Visual Studio 2019 falan kullanamıyorum :frowning: Güncelleme yapar ve sürüm atlatırsam eğer lisans süresi diye bir şey oluşacak ve süre bitince sağ tarafta Windows’u aktifleştir yazacak.Bunu istemediğim için Ctrl + R yapıp services.msc yazdım.En alta inip Windows Update’yi buldum.Seçip sağ tık yaptım ve güncelleme kontrolünü “Asla” yaptım.Ayrıca bilgisayarımın ekranı klavyeyle paralel olduğu zaman (yani laptopun ekranını kapattığım zaman) otomatik olarak PC kapanıyor.Samsung PC ayarlarından bunu değiştirebiliyor olmalıyız.Yani mümkün değil.