Bilgisayar virüsleri

Zararlı yazılımların genel yapısını ve çalışma mantığını bilen varmı ?

bknz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Malware

saolasın ama zaten az çok herkes ne yaptığını biliyor. sorum yazılımsal olarak ne yaptığı.galiba konuyu gene yanlış açtım :smiley:

1 Beğeni

Aslında biraz genel olmuş gibi sorunuz. Ne tür bir zararlı yazılımın çalışma mantığını soruyorsunuz?

aslında genel değil bence çünkü facebook grubu değil burda yazılım alanında ilgili kişilerin olduğunu düşünerek yazmıştım :smiley: reverse shell almaktan ziyade.bi kaç bi yerde okudum mesele şey diyo yok işte kendini sistem dosyalarına kopyalar yok iç ağda başka cihazlara bulaşır falan bunlar bana ruh hastası birinin uydurması gibi geliyo.acaba mümkünmü böyle şeyler ?

uzun süredir düşünüyorumda bence uydurma gibi çünkü firewall açıkken ping bile atamazsın iç ağda

Virüsler yazılma amacı kendini çoğaltmak ve işletmek. Çoğalır ve bulaşırlar. Tam bilgi sahibi değilim bu konularda ancak söylediklerin mümkün gibi görünüyor.

valla bilen birisi varsa aydınlatsın ama dediğim gibi en basitinden iç ağda başka bi atıyorum bilgisayara firewall açıkken ping bile atamıyoken nasıl bulaşır ki ? bulaşmayı geçtim hadi kendini bi şekilde kopyaladı diyelim.çalışmaz ki ? öyle bişey olsa istediğin server dan shell alırsın girersin yani bilmiyorum.

Gün içinde karşılaştığımız flash disk virüsü bile sabit disklerdeki alanları kullanarak kendini çoğaltabiliyor. Çıkarılabilir disk takıldığında hemen içine yerleşiyor. İmkansız diye bir şey yok, bilen biliyordur. Gerçekten bu tip şeyleri yazanların psikolojisine şaşırmamak elde değil. İlginç bir zevk :grinning:

Adam akilli bilen biri, cevabi 7 ciltlik kitap serisinden az yer kaplayacak spesifik bir soru bekliyor :slight_smile:

Birkac yanlis anlamayi duzeltebilirim ama:

Uydurma degil. Firewall’lar ping ve baska seyler gecirecek sekilde konfigure edilebiliyorlar. Her yerde firewall yok.

Bilgisayardaki herhangi bir yazilimin herhangi bir guvenlik acigini kullanarak. Worm’ler genellikle spesifik bir acigi hedef alip onu kullanarak bulasiyorlar.

Bilgisayardan flash diske bulasmasi biraz daha komplike ama.

1 Beğeni

valla şaşırtıyosun beni ilk defa güzel cevap verdin :smiley: senin yazdığın yazıyı nasıl buraya yazıcam tam bilmiyorum o yüzden şöyle yapıcam.“Bilgisayardaki herhangi bir yazilimin herhangi bir guvenlik acigini kullanarak. Worm’ler genellikle spesifik bir acigi hedef alip onu kullanarak bulasiyorlar.” Galiba dediğin şey şu yada ben öyle anladım. hedef sistem atıyorum windows 7 8 vs zararlıyı yazan eleman sisteme özel exploiti yazıp zararlıyı hedef sisteme kopyalatıp çalıştırıyo gibi bişey mi diyosun ?

…sanirim. Cumleyi parse edemedim.

1 Beğeni

Bu forum harbi iyi :laughing:

komik olan ne ???*