Bir bakabilirmisiniz?

Merhaba ben Python programlama ile uğraşıyor 1 aydır ve bazı algoritmaları o dersleri işlemiş olmama rağmen koda dökemiyorum neyi nerede kullanacağımı tam kestiremiyorum öneriniz nedir veya bir çalışma stiliniz?

Selamlar,

Hangi kaynaktan yararlanıyorsanız, o kaynakta işlenen konuların örneklerini bir klasörde tutabilirsiniz. İşlediğiniz her konuyla ilgili, o konuyu tam olarak anladığınızdan emin olana kadar alıştırmalar yapabilirsiniz. Dün öğrendiğiniz konuyu, bugün öğrendiğiniz konu ile birleştirmeye çalışabilirsiniz. Bunlarla basit uygulamalar yapabilirsiniz. Basitten karmaşığa doğru zamanla geçiş yaparsınız.

Yazdığınız bir kodu tekrar tekrar yazmaktan kaçınmaya çalışın. Belki öğrendiniz, belki öğrenmediniz ama fonksiyonlar konusunda göreceksiniz ki, bir işlemi tekrar yazmak yerine, o işlemi bir fonksiyon olarak tanımlayıp, gerektiği yerde fonksiyonu çağırmak, gereksiz kod kalabalığından sizi kurtarır. Yani mümkün olduğunca az kod yazmaya çalışın.

Programlama dillerinde önemli olan konulardan bir tanesi, karşımızdaki veri tipinin ne olduğunu bilmektir. Bu sayede bu veri tipi ile nasıl işlemler yapılabilir, hangi metodlar kullanılabilir daha rahat seçim yapabilirsiniz.

Bir konuya çalışırken, “Acaba şu kodda şöyle bir değişiklik yaparsam, nasıl sonuç elde ederim?” yaklaşımını benimserseniz, merakınız doğrultusunda yeni bilgiler öğrenebilirsiniz. Ayrıca her bir satırda yaptığınız işlemin nasıl bir sonuç oluşturduğunu gözlemlemek için print() fonksiyonunu kullanmanızı tavsiye ederim: Diyelim bir veri tipini başka bir veri tipine dönüştürmek istediniz; dönüştürme işlemini tanımladıktan sonra, gerçekten istediğiniz gibi bir sonuç elde edip etmediğinizi print() fonksiyonunu kullanarak görebilirsiniz.

Yaklaşık bir aydır Python ile uğraştığınızı belirtmişsiniz, doğal olarak öğrendiğiniz bilgileri bir araya getirip, istediğiniz gibi çalışan bir programı oluşturmak zor gelebilir. Ama hiç endişelenmeyin. Ben de ilk öğrenmeye başladığım zamanlar sizin gibi parçaları bir araya getirmekte zorlanıyordum. Kendinize zaman tanıyıp, acele etmeden, işlediğiniz konuları sindirerek öğrenmeye çalışırsanız, bir süre sonra parçaları daha rahat bir araya getirebilir ve nerede hangi kodu yazmanız gerektiğini daha rahat seçebilirsiniz.

Öğrenme sürecinde, alacağınız hatalar moralinizi bozmasın. Bu hatalar, sizin doğru kod yapısını oluşturabilmeniz için gerekli ipuçlarını içinde barındırır. Alınan hatalar belli satırlardaki yanlış veya eksik kod yazımından kaynaklanabilir, bu hataları dikkatlice okursanız, ilgili satıra tekrar dönüp, kendi hatanızı kendiniz bulabilirsiniz. Tavsiyem, hatanızı önce kendiniz bulmaya çalışın. Elbette bazı durumlarda yardım almak gerekecektir. Ama siz ne kadar kendi çabanızla sorunu araştırmaya ve anlamaya çalışırsanız, öğrendikleriniz o kadar kalıcı olur. Bir başkasının size çalışan bir kod vermesi, sizin o konuyu öğrenmenize engel oluşturabilir. Önceliğiniz; bence, araştırarak, okuyarak, örnekler yaparak öğrenmek olmalı.

Yazdığınız betik dosyalarına yorum satırları eklemeyi bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Daha sonra bu dosyalara tekrar bakmak istediğinizde, nerede hangi işlemi yaptığınızı, bu yorum satırlarını okuyarak daha hızlı bir şekilde hatırlayabilirsiniz, üstelik kodlarınızı okuyan insanlar için de kolaylık olur. Aksi taktirde, “Burada neden bu kodu yazmışım ki?” şeklinde yazdığınız kodun ne işe yaradığını bulmak için fazladan zaman harcayabilirsiniz.

Eğitim kitaplarında veya online başvuru kılavuzlarında, başkalarının tasarladığı bir takım problemleri çözmeye çalışmak yararlıdır ancak yeterli değildir. Günlük hayatta siz daha farklı sorunlarla karşılaşacaksınız, bu yüzden ilgili olduğunuz alanla ilgili ayrıntılı bilgiler edinmek gerekecektir.

Python’ın dökümanları elinizin altında bulunsun. Gerektiği zaman, dökümanları açıp okumalar yapabilir, yeni bilgiler öğrenebilirsiniz. Python’ın çok sayıda dökümanı ve kütüphanesi vardır. Bu kütüphanelerden bazıları dile gömülüdür, bazıları da Python kullanıcıları-geliştiricileri tarafından oluşturulmuştur. İlerleyen zamanlarda kütüphane nedir, ne işe yarar bu konuları öğrenirsiniz. Şimdilik bu kütüphane konusuna çok odaklanmayın.

Bunların dışında, kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın, bir sorunu çözemediğiniz zaman kendinizi üzmeyin, aşırı hırslanmayın. Şimdi yapamadıysanız, ileride yaparsınız. Bir işlemin birden çok tanımlanma yolu olabilir. Bu yollar daha sonra aklınıza gelebilir.

Benim nacizane tavsiyelerim bunlar. Umuyorum zamanla bilginiz artacak, öğrendikleriniz pekişecektir. İyi çalışmalar dilerim.

4 Beğeni