Bir Oyunu Ses ile Kontrol etmek

Merhaba arkadaşlar. Çok uzun zamandır oyun oynamıyordum, canım sıkıldı biraz oyun oynayayım yahu dedim. Bilgisayarımda Windows yoktu, ben de Windows indireceğime Linux üzerine kurayım dedim.

İnternette oyun ararken, güzel bir uzay simülasyon oyunu olan [URL=https://pioneerspacesim.net/#&panel1-1]Poineer’e[/URL] denk geldim. Hoşuma gitti, indirip yaklaşık bir saat kadar oynadım.

Fark ettim ki, oyunun geneli klavye ile kontrol ediliyor. O an beynimde şimşekler çakmaya başladı. Ulan ben “kalkış yap” diyince araç kalkış yapsa, “motor gücü yüzde elli” dediğimde motor gücünü %50 değerine çıkarsa(bunun gibi bir çok şey) çok efsane olur dedim.

Çalışma mantığı şöyle olmalıydı;

  --- Sürekli ortamdaki sesleri dinle(STT)
  --- Eğer mantıklı bir kelime/cümle yakalarsan, sonucu sendKey fonksiyonuna gönder.
  --- Eğer sonuç beklenen veriler içerisinde varsa beklenen tuşa bas, yok ise en başa geri dön.
  --- Son olarak görevini tamamladığını belirt(TTS) ve başa dön.

Başladım kodlamaya, henüz içerisinde az fonksiyon var ama [URL=https://pioneerwiki.com/wiki/Keyboard_and_mouse_controls]şurdan[/URL] ekleyebildiğim kadarını ekleyeceğim.

Programın ilk hali: https://github.com/blackvkng/PlayPioneerWithSpeech

Bu mantık ile siz de böyle programlar yapabilirsiniz, anlayamadığınız yerde bilgim neticesinde yardımcı olurum :slight_smile:

5 Beğeni

Ustam ben yazdıgınız kodlara baktım yalnız,
import pyttsx
File “/usr/local/lib/python3.5/dist-packages/pyttsx/init.py”, line 18, in
from engine import Engine
ImportError: No module named 'engine’
Bu Şekilde Hata İle Karşılaşıyorum Birde pip ile veya başka şekillerle manuel olarak,
pyaudio ve speech_recognition kütüphanelerini modüllerini kuramıyorum.
Programlamaya yeni başlamam ve de ingilizcemin vasat seviyede olması nedeniyle nereye baksam bir sonuç alamıyorum lütfen yardım edebilirmisiniz ? Bu konu hakkında

Merhabalar,

Öncelikle Python 2 ile çalışıyorum ben, bu programı da Python 2 ile yazdım. Siz Python 3 ile çalıştırmaya çalışmışsınız. Sisteminiz hakkında biraz bilgi ve modülleri kurarken aldığınız hataları verirseniz yardımcı olabilirim :slight_smile: