Bir Program Nasıl Okunur?

Hem merakımdan, hem de kendimi geliştirmek için programların kaynak kodlarını okuyup anlamak istiyorum. Ancak kodu okumaya nereden başlayacağıma, hangi klasör isimlerinin ne anlama geldiğini anlayamıyorum. Örnek olarak htop uygulamasını seçtim kendime:

https://htop.dev/
Programı anlamak için nasıl bir harita çizmeliyim kendime?

main fonksiyonundan başlamayı deneyebilirsiniz:

1 Beğeni

Klasör isimleri kafamı çok karıştırıyor. main klasöründen başladım diyelim sonra kütüphanelerden mi devam edeceğim?

1 Beğeni

Projede main dizini (klasoru) yok ki?

Soyle cok guzel bir tavsiye gelmis:

Sonrasini sormadan once tavsiyeyi uygulaman lazim.

2 Beğeni

Merhaba,
githubdan doğrudan kodu okuma kafa karıştırıcı olabilir. Klasör hiyerarşisini ve kod dosyalarını takip etmekte zorlanabilirsin.

Zaten github bunun için tasarlanmamış, projeleri ortak veya tek tek değişiklikleri de takip edebilecek version kontrolü ve değişiklik takibi yapılabilecek bir depo olarak tasarlarnıştır.

En kolayı projeyi çekmek( indirmek/ kopyalamak) ve kullandığın derleyici/ editör/ IDE üzerinde okumaktır.

GitHub - aciklab/github-giris: Github Kullanmaya Giriş Dökümanları

Buradan projeyi nasıl çekebileceğini okuyabilirsin.

İndirdiğin projeyi kullandığın geliştirme ortamında daha rahat görebilirsin.

Kullanacağın geliştirme ortamları en azından fonksiyonun üzerine geldiğinde hangi klasörde hangi dosyanın içinde olduğunu gösterebilir ve oraya direkt geçiş yapabilirsin.

Yine klasör açıklamaları yanında yazar ama bazı standart isimlendirmeler için de şuraya bakabilirsin.

Folder-Structure-Conventions/README.md at master · kriasoft/Folder-Structure-Conventions · GitHub

Üzüm yiyeni, bağcı döveni gördüm de burada bazan üzüm döven, bağcı yemeye çalışan da var çok ilginç

5 Beğeni

Konuya tekrar denk gelmişken projeleri okumayı ve gezinmeyi kolaylaştıran bir uygulama paylaşmak istiyorum:

4 Beğeni