Bir Proje Grubu Oluşturalım

Bunu bir duyuru olarak da algılayabilirsiniz. Burada eminim ki çok bilgili kod yazarları vardır. Ben yola yeni başlayan biri olarak bir proje ortaya koyabileceğimizi düşünüyorum. Bu projenin eminim bu ekip içerisindeki herkese katkısı olacaktır. İçimizdeki ben duygusunu atıp bir ekip olmak isteyenler lütfen bu konuda bu başlık altında toplansın. Öncelikle gönüllüler seçilsin ve herkes bir proje konusu ortaya atsın. En çok oy alan projeye başlanılsın diyorum. Lütfen siz de fikirlerinizi burada paylaşın.

3 Beğeni

Ben kendimi geliştirmek adına böyle bir projede yer almak isterim ama bilgi düzeyimin çok iyi değil.

Eğer foruma faydalı olmak isterseniz, gönderilerdeki kod bloklarını otomatik algılayan ve eğer kod görünümünde değillerse bunu kullanıcıya bildiren bir betik çok faydalı olur. Kod görünümünde olmayan ve bu sebeple okunamayan kodlara çokça denk geliyorum.

2 Beğeni

tamam ilk projemiz bu olsun ismailarilik bakalım becerebilecekmiyiz @acemipy bir yerden başlamak lazım. @ismailarik senden de bu konuda bir yardımcı olabilir misiniz. En azından yol haritamızı söyleyin ona göre bizde yazmaya başlayalım bir şekilde.

1 Beğeni

@ismailarilik Discourse forumunun ruby ve ruby on rails kullandığını yazmıştı. Ruby biliyor musunuz?

İyi de kod görünümünde olmayan kodlarda girintileme olmaz ki! Girintileme o şekildeki kodlarda olmuyor.

@hasser haklı. İlk başta aklıma : ile biten kod cümlelerinden sonraki kodları 4 boşluk girinti ile göndermek geldi ama girintinin nerede biteceğini bilemeyeceğimiz için bu olmaz. Şu anda aklıma gelen tek çare, Discourse’a basit bir eklenti ile gönderileri göndermeden önce kod kontrolü yapılarak yanlış kod paylaşımı olduğu tespit edilirse bir uyarı mesajı gösterilmesi.

Python için belki yazılamaz ama c söz dizimine sahip dilleri için yazılabilir. Çünkü o dillerde boşluklar önemli değil.

@Tolgahan_Sarp ilk başta buna benzer eklentiler var mı onu araştırmak gerek. Ona göre ilerisi şekillenir.

@reo aşinalığım var diyelim. Büyük bir projem olmadı hiç Ruby ve Ruby on Rails ile.

Girintileme konusu sonra da tartışılabilir. Öncelikle kod görünümünde olmayan kodların algılanması işi çözülmeli.

Benim bir projem var ve aşağıdaki niteliklere sahip olanlarla birlikte çalışabileceğimizi düşünüyorum. Gerekli nitelikler:

• Orta düzey temel Python bilgisi
  • Orta düzey tkinter bilgisi (Önemli)
  • Web ve BackEnd services hakkında orta düzey bilgi

Çalışmak isteyenler benimle iletişime geçebilir.

Buradan da tartışabilirsiniz; biz de nasiplenelim. :smile:

Proje açık kaynak mı olacak?

Kodlarda sunucunun IP’sinin ne işi var ki?

Web uygulamasıydı yapmak istediğiniz hatırladığım kadarıyla. Bu durumda IP’nin herhangi bir yerde geçmesine gerek yok. Ki zaten siteye bağlanan kullanıcı IP’yi bilecek.

proje grubuna ben de katılmak isterim ancak giriş seviyesindeyim.

• IP adresinin bilinmesinde sikinti yok, olmamali.
  • Kisisel/ozel bilgiler koda koyulmaz.

Hayir ve kesinlikle hayir. Kodlar acik olursa guzel bir cozum gosterilebilir.

2 Beğeni

Kaynak kodu kapatmak, seviyeye göre yazılımcı seçmek çok eskilerde kaldı. Artık büyük şirketler para kazandıkları yazılımları bile açık kaynak hale getiriyorlar (Gerekli istisnalar var tabii.). Tabii bunu hayrına yapmıyorlar. Böyle yaparak büyük bir topluluğun desteğiyle yazılımlarını çok daha iyi hale getiriyorlar. Tecrübeli ya da tecrübesiz, herkes bir yazılıma bir şeyler katabilir. Hele ki yeni birinin taze bakışı, projeye yeni bir soluk bile getirebilir.

Tabii sizin bileceğiniz iş…

6 Beğeni

demoralize oldum sağolun

@Tolgahan_Sarp
Hocam sizin aklınızda bir proje varsa ben destek vermek isterim. Bana göre bir dili öğrenmenin en iyi yolu bir projeye başlamak eksiklerimizi daha iyi görüp araştırabiliyoruz.

@hasser , ben pencere tasarımını okulda yaptım ama yazıları çok kötü yazdım. Düzeltip resmi buradan atarım.