Bir web sayfasında butona basarak sayfanin sonuna gitmek

merhaba.django blogumda bir buton olusturdum ve kullanici bu butona tikladiginda sayfanin en yukarisina gidiyor.aslinda tam olarak sayfanin yukarisina gitmiyor arkaplanda yapdigim islem sayfayi yenilemekdi.bu gun bir sitede yine boyle bir butonla karsilasdim.konsoldan inceledigimde hrefozelligine #topverildigini gordum.ve bunu kendim denedim.ise yaradi.yine ayni sitede bir buton daha oldugunu ve bu butona tiklandiginda sayfanin en asagisina gitdigini gordum.konsoldan inceledigimde tahmin etdigim gibi hrefozelliginin #bottomoldugunu gordum.bunu kendi sitemde denedim.garip bir sekilde #topcalisiyordu #bottom ise calismiyordu.bunun sebebini ve cozumunu bilen kisiler yardimci olursa sevinirim.

Hatırladığıma göre href özelliğine sayfadaki bir tag'in id'sini verebiliyordunuz. Muhtemelen sayfada bottom id'sine sahip bir tag olmadığı için istediğiniz sonucu alamıyorsunuz.

1 Beğeni

Bunun Django ile alakası yok, o yüzden başlık yanlış. Sorunuza gelirsek, Javascript ile yapmak isterseniz şunu kullanabilirsiniz

window.scrollTo(0,document.body.scrollHeight);

href ile yapmak için, footer yerine kullanılan(yani en altta kalması planlanan) bir HTML nesnesine #bottom şeklinde id vermeniz yeterli. Href özelliği bu id’ye işaret etmeli

<a href="#bottom">Aşağıya git</a>
.
.
.
<div id="bottom">copyright 2020</div>
1 Beğeni

ama benim sayfamda top id sine sahip bir elementde yokdu ama #top calisdi.yine ayni sekilde #bottom id li oge yok ve calismiyor.o zaman top nasil calisdi onu anlamadim.

tesekkur ederim.ise yaradi.

1 Beğeni

#top varsayılan olarak bazı tarayıcılarda sayfanın başını işaret edecek şekilde belirlenmiştir. Mesela bir web sayfasına gidip scroll’ü aşağıya kaydırın. Sonra web sayfasının linkinin sonuna #top yazın example.com/hakkinda#top şeklinde. Scroll yukarı kayacaktır.

2 Beğeni

bunu tahmin edip yapmistim ve calismisti haklisiniz.ama linkin sonuna #bottom yazinca calismamisdi.garip

1 Beğeni