Breadboard'da led yakma sorunu

Öncelikle herkese iyi günler. Yarışma için micropython öğrenmek için set aldım ama aldığım sette deneme yaptığım zaman anakartın üzerindeki ledi istediğim gibi yakıp söndürebiliyorum lakin bread board üzerindeki led’e gelidğinde ne yaparsam yapayım led sürekli yanık kalıyor müdahale edemiyorum. Bu arda anakart olarak ESP 8266 nodemcu modelini kullanıyorum. Şimdiden teşekkür ederim

Karti ve kodunuzu paylasin lutfen.

Kullandığım kart
Yazdığım kodda bu

from machine import Pin

from time import sleep
LED = Pin(2, Pin.OUT)
while True:
LED.value(not LED.value())
sleep(0.5)

Kart derken kurduğunuz devreyi kastettim.

1 Beğeni

Sürekli yanık kalıyor

Ledi kapamak için herhangi bir kod koymamışsın. Micropython bilmiyorum ama aynı sorunu arduinoda yaşamıştım. 0.5 saniye beklettikten sonra ledi kapamak için gerekli kodu bekleyip tekrar kapalı kalmasını istediğin süre kadar bekletmelisin

1 Beğeni

Resimdeki kod satırındaki 0 yerine 2 yazınca ledin üzerindeki ışığı 0.5 saniye ile açıp kapayabiliyorum ama iş breadboard da gelince hiçbir şekilde ledi söndüremiyorum acaba kabloyu taktığım pinden mi kaynaklanıyor

OUT Pin'leri icin value()'nun dondurdugu deger tanimsiz. Son yazilan degeri bir degiskende tut veya True/sleep/False/sleep yap.

• Kodlar iki ``` arasina (ve yazi olarak, ekran goruntusune gerek yok)
  • Degiskenler kucuk harf (LED → led)
  • LED’leri direncsiz surme, resimdeki can cekisiyor
5 Beğeni

Burdaki kod ile kartın üzerindeki ledi yakabiliyorum ama iş breadboardın üzerindeki lede geldiği zaman olmuyor. Bu işlem için direncin o kadar önemli olduğunu şahsen düşünmüyorum

Fotografta yaniyor gozukuyor?

Çünkü kart üzerindeki LED bir PIN değil. O yüzden pin.value() metodunu kullandığında kart üzerinde LED’in değeri dönüyor(1 veya 0). Ama PIN’ler için sn @aib nin dediği gibi yapmak gerekiyor.

Tamamdır teşekkür ederim yardımlarınız için sorunum @aib arkadaşın dediğine benzer şekilde çözüldü ama aklıma da başka bir şey takıldı. Kartlar arasında kod farkı olur mu internette refrans aldığım 2 kişi var birisinin yazdığı kodlar hiç bir türlü çalışmıyor diğerinkiler sorunsuz çalışıyor bu neden oluyor acaba

Evet olur. Çünkü kartlara özel kütüphaneler yazılmış olabilir. Bir kartta çalışan kod, diğerinde çalışmaz. Ama micropython temel kütüphaneler çalışır. Esp32 ve esp8266 arasında fark olabilir. Dökümanlara bakmak lazım.

1 Beğeni

Hangi kartlar?

Ayni kartin ikisi arasinda olmaz.
Ayni kartin iki versiyonu arasinda olabilir ama cogunlukla olmaz.
Degisik iki kart arasinda olmayabilir ama cogunlukla olur.

ESP32 DevKit veya NodeMCU gibi kartlardan bahsederken bunlarin uzerlerinde cocuk kartlar oldugunu (ve hatta bazi kartlarin cocuk kartlari uzerinden versyionlandigini) da hatirlayiniz.

Kullandigin kartin devre semasini bulup onu referans alman lazim. Baskasinin kodunu kullaniyorsan onun kullandigi kartin da semasini bulup kiyaslaman lazim.

Ha, bir de:

GPIO port kontrolu sorununu LED uzerinden soracak kadar caylaksan sana dogrudan verilen tavsiyelere karsi cikan caylakca dusuncelerini kendine sakla, veya bir seyler ogrenmene yol acacak sekilde sorgula.

Temel elektrik/elektronik prensiplerini bilmedigin icin farkinda olmadan bozdugun aletler baskalarinin vaktini bosa harcar. Her seyden 2 tane al ve bir devre calismadiginda ikinci bir kopyasini kurup onda da dene. Ikisi de calismiyorsa o zaman zor.

2 Beğeni