Buton ile Başka pencere açmak

python diline yeni başladımda butona basınca açık olan pencereyi kapatıp diğer pencereyi açmasını istiyorum . kaç gündür araştırdım ancak istediğim gibi bir kaynak bulamadım .Bilen biri yardımcı olabilirse çok sevinirim

Bir inceleyin

from tkinter import *
def pencere_ac():
    acilan_pencere = Toplevel()
    baslik = Label(acilan_pencere,text="Ana pencereden Açılan pencere")
    baslik.pack()

if __name__ == '__main__':
    ana_pencere = Tk()
    buton1 = Button(ana_pencere, text="Pencere Aç",command=pencere_ac)
    buton1.pack()
    mainloop()

yada buton1 = Button(ana_pencere, text="Pencere Aç",command=pencere_ac) yerine
ana_pencere.protocol("WM_DELETE_WINDOW",pencere_ac) bu komut(Programı kapamak için kullandığınız X tuşu)u kullanın isterseniz ana_pencere ile pencere_ac yerlerini değiştirin

1 Beğeni

Bu konu aslında pencereler arası geçiş olarak biliniyor ama Python tkinterde bir çok kişi tek pencereden çalışıyor. Ben de yabancı forumlarda araştırıp geçen aylarda çözmüştüm nasıl yapılacağını.

Var olan pencereyi kapatmak için .destroy() kullanabilirsiniz. Ama pencere kapanırsa tamamen program da kapanabileceği için .withdraw() kullanmanızı öneririm. Böylece pencere sadece gizlenecektir.
@Arif_RYG 'nin kodlarına ek olarak şunu deneyebilirsiniz:

from tkinter import *
def pencere_ac():
acilan_pencere = Toplevel()
baslik = Label(acilan_pencere,text=“Ana pencereden Açılan pencere”)
baslik.pack()
ana_pencere.withdraw() #Ya da ana_pencere.destroy()

if name == ‘main’:
ana_pencere = Tk()
buton1 = Button(ana_pencere, text=“Pencere Aç”,command=pencere_ac)
buton1.pack()
mainloop()

Bu event olayları biraz karışık. Kolay gelsin :smiley:

peki pencerede oluşturulan bir tuşa basıldığında kayıtlı olan bir pencereye nasıl geçerim
Mesele bir soru var doğru cevabı verince diğer soruya geçicek diğer tüm sorular hazır sadece bunlar arasında geçiş olucak

Siz konuya buton, yeni pencere nasıl açılır gibi sorular ile başladınız ama sizin yapmak istediğiniz soru cevap programı ve parça parça ilerlemek istiyorsunuz. Youtube de python tkinter quiz program diye aratın birçok video var. Programda sorular, cevaplar, seçilen şıklar, diğer soruya geçişler en sonunda kaç doğrı kaç yanlış cevap verilmiş gibi sonuçlar var. İzleyin ve kendi kodunuza uyarlamaya çalışın.

1 Beğeni