C/C++ antivirüs

Merhabalar anti-virüslerin mantığını öğrendim ve çoğu yerde C veya C++ ile yapılması gerektiği söyleniyordu ben de öyle yapayım dedim ama C ve C++ hakkında en ufak bir bilgim yok Google de da düzgün bilgi yok belki sizler bilgi verebilirsiniz.

C ve C++'ı öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

peki nasıl bir antivirüs yazacaksınız düz sadece tarama yapan bir tane mi yoksa çok kapsamlı bir şey mi. bunun cevabını bilmiyorum ama söyleyeyim sadece antivirüslerin çalışma prensibini bilmek yetmez. geçmişte patlamış ve milyonlarca dolarlık zararlar veren virüslerin ne gibi bir prensiple çalıştıklarını, nasıl bilgisayara istediklerini yaptırdıklarını ve nasıl antivirüsleri geçtiklerini bilmeniz lazım. ayrıca bilgisayar virüsleri çeşitleri nelerdir? özellikleri nelerdir nasıl tespit edilirler bunları bilmeniz lazım. ayrıca hangi sistem için yazacaksanız o sistemi sanki o sistemin yapımcısı sizmişsiniz gibi bilmeniz lazım. kısacası anti virüs yazmak kolay iş değil. ayrıca kendinizi sadece c c++ ile sınırlamayın herhangi bir low level dil tercihiniz olabilir. Ama c/c++ istiyorsanız çok ayrıntılı bir şey olmasınız istemiyorsanız c tercihiniz olabilir c++'a kıyasla daha kolay. Fakat normal bir high level dilden kolay değil. Ama bence c++ ile yapın. c++ syntaxı zordur ama kod yazdın mı inan kendini şair zannedersin. ben basit bir yaş hesaplama programı yazdığım zaman kendimi çok iyi ve zeki hissettim çünkü çok zor bir dille bir şey yaptım ayrıca c++ biraz ayrıntılıdır yani antivirüsün çok daha güçlü olur. öte yandan şuan da kullandığın bir çok masaüstü programı c++ ile yazıldı. Ve inan boşuna c++'ı tercih etmiyor yazılımcılar.

3 Beğeni

Bilgi için teşekkürler tarama yapıp konumunu verse bana yeter.

bende o postta zaten minimum tarama için gereken bilgileri söyledim