C/c++ gömülü programlama

c dili ile örneğin evdeki bulaşık makinesini nasıl kodlarım.
Elektronik cihazlara ihtiyacım varmı yoksa hazır makinanın üzerindekiler yeterlimi.
Nasıl bir kodlama gerekiyor ve nasıl derlenip cihaza yüklenir?

1 Beğeni

Linux olmadan yapamazsın. Makinenin altyapısı linux olur. Sonrası yavaş yavaş gelir.

Pic programlamadan haberiniz var mı ?

evet var hemen hemen her dilde yapılabiliyor.Anlamak istediğim zaten mevcud olan bir cihazı yönetmek mümkünmü yoksa yeni bir mikro işlemciyimi yazmam lazım.

Her türlü cihazı programlayacak bilginiz varsa, bunu sormanızın sebebini anlayamadım.

her türlü cihazı kodlayabileceğimi nerden çıkardınız pic programlamadan haberim var dedim yanlış anladınız ğaliba

Siz programlayabiliyorum minvalinde birseyler yazınca ben de bu konularda bilginiz olduğunu ve ticari makinelerde bulunan mikrokontrolörlerin tekrar programlanamayacağını bildiğinizi sandım.

1 Beğeni

Evdeki bulasik makinesi programlanabilir mi? Hangi isletim sistemini calistiriyor? Yoksa mikroislemci mi kullaniyor? Hangi aile?

Yukaridaki sorularimin cevaplarina bagli ama en azindan bir kabloya ihtiyacin olacagini dusunuyorum.

Normal C programlamasindan farkli olarak main fonksiyonu donmuyor ve standart kutuphanenin bir kismi (cogu) calismiyor.

Derleme ve cihaza yukleme sekli de yukaridaki sorularin cevaplarina bagli olarak degisiyo ama genellikle Linux bir makinede cross-compile edip JTAG veya mikroislemci ailesine spesifik bir programlama protokoluyle upload ediyorsun.

Arduino’nun butun varolus amaci bu ugraslari minimuma indirmek.