C/c++ vs golang

Merhaba
Bir yandan python öğreniyorum bi yandan da farklı bir dil öğrenmeye karar verdim c/c++ ve go arasında kaldım hangisinin geleceği daha parlak hangisine yatırım yapmalıyım bu konuda ne tavsiye edersiniz ?
Bi de kafama takıldı c hızı ile meşhurdur go’nun da çok hızlı olduğunu okudum hız olarak aralarında ki fark nedir cevaplar için şimdiden teşekkürler

golang öğren (ilerde),yeni ve geleceği parlak ama golang çok eksik hala, birde sorunuz ile alakalı değil ama iki dili aynı anda öğrenmeye çalışmak kafanızı karıştırır hele birde c/cpp gibi düşük seviyeli dillerden bahsederken ben ilerde cpp öğrenicem ama geleceği parlak dersen golang çünkü arkasında google var

yanıtınız için teşekkürler evet haklısınız kafa karıştırıcı oluyor :smiley:

1 Beğeni

Ogrenmeden bahsederken “C/C++” gibi bir birlestirme yapmak dogru degil.

Aralarinda gelecegi en parlak olan tabi ki C.

Cagdas programcilarin gereksinimlerini dinleyip (backwards-compatible olmak zorunda oldugu icin yavas ve yanlis bir sekilde) kendini gelistiren C++. Go ile ilgili soyleyebilecegim tek guzel sey arkasinda Google ve buyuk bir hype olmasi. Sahsen kullanmadim, “iyi fikirleri var” diyorlar ama cooperative multitasking yapacagim diye parametric polymorphism’den feragat etmem. Statik executable cikartmasi cok kullanisli ama o (ve aslinda diger her) konuda da Rust var.

Ne hizindan bahsediyoruz?

2 Beğeni

bence büyük bir hız farkı olmaz sonuçta ikiside derlenen diller ve ayrıca ikiside statik tipli

https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/fastest/go-gcc.html

https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/fastest/go-gpp.html

Go’nun garbage collector’a sahip olduğunu da söylemek lazım.

3 Beğeni

Go daha yavaş görünüyor

Baskalarinin yazdigi uc degisik programin uc spesifik sekilde derlenmis halinin bir spesifik bilgisayarda calisma istatistiklerini gosteren bir oyun bu.

Garbage collector. Bir hizi arttirirken birini yavaslatan, bazi seyleri kolaylastirirken bazi seyleri zorlastiran bir teknoloji bu, eklediginiz iyi olmus.

Ama aslinda daha hizli.

Nedir bu “hiz” sevdasi?

4 Beğeni

Haklısınız hocam, sadece belli problemlerde programlama dillerinin nasıl davrandığını göstermek için paylaşmıştım. Hız konusunda forumda son zamanlarda baya bi tartışma oldu, biz de kapıldık bu akıma :smile:

Kafam karışmış yanlış yazmışım, düzelttim.

Bir de Go’da düzgün bir hata yakalama mekanizması yok, fonksiyonlardan biri asıl sonuç diğeri hata (error) olan iki nesne döndürülüyor. Sonra da her yer if err != nil ile doluyor. Hoş değil bence. Gerçi defer, panic ve recover da var ama normal try catch’ın yanında garip duruyor.

Rust o konuda cok iyi, sonuclari Result<SonucTuru, ErrorTuru> diye bir cebirsel toplam (ST | ET) data tipinde veriyor. Ilk error’i veya son sonucu donduren ? monadik bind operatoru var (a ? .b ? .c). Ufak denemeler disinda kullanma firsatim olmadi ama son zamanlardaki paradigma degisimlerini takip ediyor gibiler.

1 Beğeni

Birde ben golangin daha yeni oldugunu göze katarak c++ derdim

Aslinda hocam c++ ında gelecegi parlak gibi en azindan c ye bakarak konusursak siz ne dersiniz
Mesela arraylar geriye donukluk icin var galiba demistiniz bir konuda ama sanirim bikac artisi var mis

Bide char arraylarde bu arraylardan dolayi var olabilir(stringlerden dolayi dedim

Katılıyorum.Özellikle arayüz günümüzün vazgeçilmezi ve kesinlikle daha pratik ve performanslı.

1 Beğeni

C++'in gelecegini C’ye bakarak konusamayiz, birbirlerinden bagimsiz diller.

C uyumlu feature’larin olmasinin baglantisini anlayamadim.

bunu da anlamadim

Ne arayuzu?

2 Beğeni

GUİ.

bu konuda çok fazla istek geldiğini ve Go 2 de pp güncellemesi geleceğini okumuştum, Go team bununla ilgili bir taslak yayınlamış fakat buna Google ihtiyaç duymazsa, kendi içlerinde bir ihtiyaç oluşmazsa, mevcut sürümle devam edeceklerini ve böyle bir güncelleme geleceğini düşünmüyorum. Eğer ki böyle bir güncelleme gelirse favorim Go olur :slight_smile:

C gömülü sistemler dışında başka alanda kullanılmıyor mu? Duck duck ile araştırdım, ama çıkmadı.

Tesla,SpaceX…