C dilinnen anlayanlar baka bilirmi

Arkadaslar kafami bazi sorular fena karistiriyor C programlama dili normalda hangi alanlar icin gerekli?Mesela sistem programlamaya yaradigini biliyorum faka dusuk seviyye kodlar yazmak icin ucretli derleyiciler gerekli GCC derleyicisi ile Mikroislemci kodlamak olmuyor peki o zaman GCC derleyicini kullanarak ne gibi programlam yaza bilirim?Pythonda bir suru kutuphane var fakat C de oyle diyil bu kisit imkanlarla ne yapa bilirim?C dunyasinda dusuk seviyye programlama ve masaustu programlama farkli alanlar oldugu icin sordum

Merhaba.

GCC derleyicisi C kodlarını UNIX ve GNU/Linux sistemlerine derler. Başka sistemler ya da mimariler için o sistem için yazılmış derleyiciler kullanmanız gerekir. Ücretli diyerek hangi derleyicileri kast ettiniz bilmiyorum ancak donanım üreticileri genelde bu derleyicileri ücretsiz sunarlar. Çünkü ürettikleri donanım için yazılımlar oluşturulsun isterler.

İyi çalışmalar.

Mesela ben C oyrenmeye calisdim baslangic seviyyede C biliyorum diye bilirim sonrasinda C programlama dilinin asil isinin sistem programlama oldugunu okudum bir siteden masaustu programlarin ve sistem programlarinin farkli farkli seyler oldugunu oyrendim C programlama dilinde sistem programlama oyrenmek istedim fakat butun derslerinde farkli derleyiciler kullandiklarini gordum hic gcc derlendiyini gormedim belkide ben yanilir ola bilirim ve forumlarda boyle bir yorumla karsilastim…

"
Kendine bir iyilik yap ve bu bahane ile C öğren. C hiçbir suretle zaman kaybı olmaz. Mcu olarak ta pic yerine şiddetle AVR tavsiye ederim. Her ikisinle de baya uğraştım. Pic ler c için uygun değil çünkü çok küçük olan komut seti derleyiciler için büyük sorun. Var olan derleyiciler ile de uygun şekilde kod üretilemiyor, hiçbiri standart değil ve hepsi ücretli. Derleyicilerin kralı olan gcc bu yüzden pic i es geçmiş. Fakat avr için gcc var (ücretsiz) çünkü komut seti mükemmel ve tam C’ ye uygun. "

Sorumu daha bast olark vereyim mesela gcc derleyici kullanilarak yapilan bir program biliyormusunuz?

Ben GNU/Linux’te GCC kullanarak Python ve Ruby’yi derlediğimi hatırlıyorum. Yani GCC ile C programlama dili ile yazılmış her programı derleyebilirsiniz. Mesele GCC değil. GNU/Linux’te Clang derleyicisini de kullanabilirsiniz. Eğer standartlara uyan bir şekilde bir C programı yazarsanız her C derleyicisi bunu derleyecektir. Buradaki mesele, sizin hedef donanım ve platformunuzda bir C derleyicisinin olup olmaması. Yok ise ya siz yazacaksınız ya da o platformun gerektirdiği dili kullanacaksınız.