C# Form uygulamasında butonların sadece "admin" tarafından görülebilmesini sağlamak

Selamlar,
Başlıktanda anlaşılacağı üzere bu işe yeni başladım geçmi kaldım bilmiyorum ama bir yerden başlamak lazım diye düşünüyorum

Neyse soruma geçmek istiyorum müsaadeniz ile

c# ile bir form uygulaması yapıyorum ve kullanıcı adı girdikten sonra açılan pencerede bazı butonlar olacak örnek yeni kullanıcı ekle vs

Fakat bu butonların sadece admin tarafından görüntülenmesini sağlamak istiyorum.

sql kısmında örnek arda 1234 admin şeklinde kullanıcılar mevcut

mantık olarak tahminen

if(admin==false)
{
this.button1.visible;
}

Bu tarz bir işlem yapmam gerektiğini düşünüyorum ama onun öncesini nasıl dolduracağımı bilmiyorum bir sorgu yazıp sqldatadan kontrol et ve bu kişi admin ise göster gibi birşey

bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Oncesini nasil dolduracagini biz de bilmiyoruz cunku kodunun, database’inin neye benzedigi hakkinda en ufak bir fikrimiz yok. Sorudaki bilgiler isiginda verilebilecek en yardimci cevap:

Evet, o tarz bir islem. Oncesinde de “SELECT admin_mi(), ... FROM kullanicilar WHERE ...” tarzi bir sorgu.

İlginizi için teşekkürler

Sorunu şu şekilde hallettim(birinin yardımı ile)
Üye oluştururken kullanıcı adı sifre ve yetki şeklinde bir tablom var

from ana kısmına
bool admin; şeklinde bir değişken (sanırım böyle deniliyor) oluşturdum.

Gizlemek istediğim butonun visible kısmına (burada denedim belki başka olaydada olabilir)

if (admin==true)
{
this.button.hide();
}

şeklinde gizleme yaptım.

Bu soruya ek olarak ise sormak isediğim şudur

tabcontrol yaptım fakat ne yaparsam yapayım servisrapor özet kısmını gizleyemiyorum

Denememe yanılma ise denemediğim yol kalmadı Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Bu bir tab kontrolu oldugu icin gizlemek yerine silmek gerekebilir.

Veya daha iyisi yaratirken hic yaratmamak.

Kullanilan GUI kutuphanesinin ne oldugunu bilmedigim icin hic bir sey soyleyemem.

1 Beğeni