C++ ile nasıl Grafikli ve veritabanlı programlar yapabilirim?

Sorudanda okuduğunuz üzere C++ ile program yapmak istiyorum lakin internette bunun türkçe kaynak eğitimini bulamadık terminal ekranında bile mysql bağlantısını bulamadım yardım ederseniz çok sevinirim kaynakları bekliyorum

Veritabanı bağlantısı için şuraya bakabilirsiniz:

C++ (veya C) grafik ve veritabani kutuphanesi bulman lazim.

Ornek: Client Libraries - PostgreSQL wiki

Ingilizce bilmiyorsan (ogrenmeni tavsiye ediyorum) sayfalari tercume ederek ve/veya kod orneklerini deneyerek ilerleyebilirsin. Sadece Turkce egitimi olan programlari/kutuphaneleri kullanmak seni cok fazla limitleyecektir.

1 Beğeni

Opengl kütüphanesine bak.

C++ 'da gui konusunda en bilindik kütüphane qt’dir muhtemelen. Tabi kendisi sadece gui ile sınırlı bir kütüphane değil. Yüzlerce class ve method içeriyor farklı problemler için.
Ancak projeniz ticari amaçla yapacaksanız → lisans ücreti ödemeniz gerekiyor.
Başka kütüphaneler de var tabi ancak biraz bakmak lazım alternatiflerine. Pek bilindik olmuyor.

Bir de merak ettiğim, masaüstü program yaparken C# vs. düşündünüz mü? Düşündüyseniz sizin C++ seçmenize sebep olan şey nedir?

Visual Studio ya C# kurduktan sonra rahatça forms uygulaması açılıp GUI uygulamaları yapılabiliyor ancak illaki C++ olacaksa:

Winforms da kullanılabilir. Bir lisans ücreti istemiyor diye biliyorum (windows kullanıldığını varsaydım başka işletim sistemi kullanılacaksa winforms iyi bir tercih değil çünkü çalışmıyor)

Kullanılabilir aslında ama biraz araştırdım pek pratik değil sanırım.

Grafikli veri tabanlı program derken. Grafik arayüzü olan bir uygulama var sayıyorum.

Windows API Programalam Kurs Notları - Uyarlama 1 | C ve Sistem Programcıları Derneği (csystem.org)

Ter temiz türkçe kaynak. şifresi cdernek. pdf formatında.

SQL veri tabanına bağlanmak için de.

C ve C++ kullanarak SQL Veritabanı Bağlan - Azure SQL Database | Microsoft Docs

Bu da microsoft referansı.

Umarım işine yarar.

1 Beğeni