C# ile oyun motoru olmadan simülasyon oyunu yapmak

Merhaba arkadaşlar kendimce geliştirdiğim bir açık kaynak kodlu simulasyon oyunum var. Fakat bu oyunu bir oyun motoru kullanarak yapmıyorum. Sadece Visual Studio ile. Amacım türk oyun geliştiricilerinin artmasını sağlamaktır umarımda böyle olur. Bildiğiniz gibi oyun yapan çok az türk arkadaşlarımız var. Bende bu durumu değiştirmek için kendimce bir projeye başladım. Bu projem aynı Internet Cafe Simulator gibi oyunlardan esinlenip C#'ta oyun motorsuz bir şekilde oyun yapmaktır. Sadece Visual Studio Kullanarak. Biliyoruzki hepimiz üşeniyoruz, nedeni ise oyun motorları bize çok karmaşık ve zor gelmesidir. Fakat aslında oyun motorsuzda oyun yapılabilir. Benimde aklıma bu soru takıldı ve testlere başladım. Ve nası yapacağımı artık biliyordum. Sonra bunu kendimce dedimki açık kaynak yapayımda başka insanlarda yararlansın ve kendi oyunlarını oyun motorsuz kolay bir şekilde yapabilsinler istedim. Ve artık bir seri şeklinde videolar çekerek bunları paylaşmak olucaktı. Ve o günden beri video çekmeye başladım…

(Oyunum 3d yada 2d olmayacaktır oyunum metin tabanlı bir oyun olacaktır…(gui) )
Eğer bir göz gezdirmek isterseniz buyrun link; - YouTube

Tabiki daha bitmedi fakat hızlı bir şekilde bölümlerini yüklüyorum. Umarım Yakında Bitiriceğiz.
Şimdiden destek çıkarsanız sevinirim :slight_smile:

2 Beğeni

Bildiğim kadarı ile Unity Engine kullanıyor.
https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk02R-ETwAnpjEUN8YlPDpb8ls6qukA%3A1582657964047&ei=rHFVXsa_AtGW8gLhxaGwBQ&q=what+is+game+engine+of+internet+cafe+simulator&oq=what+is+game+engine+of+internet+cafe+simulator&gs_l=psy-ab.3...5419.15300..15401...5.2..0.247.4468.0j27j2

https://www.pcgamingwiki.com/wiki/Internet_Cafe_Simulator

En zorOyun motoru ile bir pacman yapmak, gui ile pacman yapmaktan kolaydır. Sizin dediğiniz yöntemle 3d oyun yapmaya çalışırsanız her oyununuza ayrı oyun motoru yazarsınız. Python’u builtins ve modüller olmadan yazmayı deneyin. Bir print kodu bile yazamazsınız.

Demek istediğim, oyun motoru olmadan oyun yapmak saçma bir istek. Bugüne kadar oyun motorlarıyla doğru düzgün oyun yapabildik mi ki şimdi oyun motorsuz oyun yapacağız?

2 Beğeni

Yine de biraz daha yumuşak davranalım söylemleriniz gayet doğru ama bu kardeşimiz bir baksın bakalım uğraşsın değil mi zaten mümkün değil dediğin gibi ancak biraz uğraşsın zaten kendisi anlar ve kendini geliştirir instagram’da gezen gençlere tercih ederim umarım kendini geliştirir.

1 Beğeni

Oyun yapmanın kolaylaşmasının geliştirici sayısını arttıracağını düşünüyorum. Ortada genel kullanım için uygun temele sahip olmayan bir oyun varsa bunun oyun geliştirmeyi kolaylaştıracağını düşünmüyorum.

Bundan ilk cevabımda bahsettim.

Evet, en azından ben durup dururken Unreal Engine öğrenmeye üşenirim. Çünkü -aynı çoğu oyun motoru gibi- o kadar büyük bir kütüphane ki öğrenecek çok şey var. O kadar hızlı geliştiriliyor ki öğrendiklerinizin eskide kalmaması zor. Peki gerçekten kaliteli bir oyun yapmak istediğimizde üşenmeyi bırakıp bir oyun motoru öğrenmek mi daha kolay yoksa onlarca, belki yüzlerce profesyonel kişinin yıllardır üzerinde çalıştığı bir oyun motorunu bir tek oyun için baştan yazmaya çalışmak mı?

Elbette oyun motoru kullanmadan da oyun yapılabilir. Oyun motoru dediğin büyük bir kütüphaneden, bir de oyun geliştirmeyi kolaylaştıran araçlardan ibaret. Bu araçların ve kütüphanelerin de hepsi kodlardan oluşuyor.

Videolarınızı ayrıntılı incelemedim ama yazınızdan anladığım kadarı ile basit de olsa kendiniz için bir oyun motoru da geliştirmiyorsunuz, eğer öyleyse buradaki “kolay” kelimesine katılmıyorum. Eğer öyle değilse bu oyun motorunu github gibi bir yerde topluluğun desteğine açabilirsiniz.


Sonuç olarak benim düşüncem şu ki, kendini işin zor kısmında geliştirmek istiyorsan kendi 2 boyutlu oyun motorunu yaz. Sonra istersen bu oyun motoru ile oyun da yaparsın. Her seferinde sıfırdan oyun yaparak bir yere varamazsın, vakit kaybı. Eğer diyorsan ki ben popüler olacak, çok oynanacak, Türk’lerin oyun dünyasında yeri olabileceğini gösterecek bir oyun yapmak istiyorum; o zaman güzel bir oyun motoru öğren. Çünkü ihtiyaç duyabileceğin çoğu şey onlarda bulunuyor, sana ise sadece oyunu geliştirmek kalıyor.

Yani kendi oyun motorunu yazmak sana çok şey katabilir ama asıl amacın oyun geliştirmekse bir oyun motoru kullanmanı öneririm.

1 Beğeni

Merhaba bügüne kadar oyun motorları ile düzgün oyun yapamamızın sebebi ekip olmuyoruz risk alamıyoruz büyük firmalar bile oyun yaparken endişeli oluyor. Parayı bulsak bile onu yayınladıktan sonra tutup tutmayacağı belli değil. Anlatmaya çalıştığım şey ülkemiz maalesef oyun konusunda pek iyi değil.

Oyun motoru olmadan oyun yapmak şöyle oluyor Visual Studio bir oyun yapma programı değil derleyici bir programdır. Unity kullanıp ciddi bir işe giren kaç kişi gördük neredeyse hiç. Çünkü üşeniyoruz en azından visual studio metin tabanlı oyun yapmak için ideal bir yöntemdir. Yaptığım simulasyon oyunu clicker oyununa çok benziyor hatta neredeyse aynı. Simulasyon dememin sebebi ise bir bilgisayar içinde kendimize yeni ekran kartı alıp yeni bilgisayar parçaları almak gibi Internet Cafe Simulator gibi. Yeni parçalar alıp kendimizi geliştiriyoruz + şirketimizi. Yaptığım oyunda elbette bir amacımız olucak şuan yapım aşamısında yani daha devam ediyorum tamamlanınca her şey belli olucaktır :slight_smile:

Yorumun için teşekkür ederim yakşamlar.

1 Beğeni

Sürekli bir dil yerine bir editorü vurgulamanız garip ama neden olmasın, ben oyun motoru ile yapılmış metin tabanlı oyun çok görmedim.


Piyasadaki oyunların çoğunluğunun Unity ile yapılmış olması gerçeğinin yanında bu dediğiniz en fazla Türkiye için geçerli olabilir, ki bence değil.

1 Beğeni

Hata bende çünkü baştaki anlatımda metin tabanlı oyun olucaktır demem gerekiyordu kusuruma bakmayın…

Merhaba amacım zaten 3d oyun yapmak değil metin tabanlı bir oyun yapmak. Fakat ben üstte belirtmediğim için galiba 2d - 3d gibi algılanmış kusuruma bakmayın…

Her zamanki gibi eski konulara bakarak konuları hortlatıyorum :smiley:

Unity’yi neden kullanmıyorsunuz anlamadım şahsen.Yazdıklarınızda ekip olmaması,risk alamamak,para olmaması.Size bir oyun gösteriyorum : Skillwarz

Bu oyun “tek kişi” ile yapıldı ve “3B” model olarak CS:GO gibi büyük bütçeli oyunlara çok yakın.Shader’lar falan çok kaliteli.Ayrıca çok oyunculu.Zula’daki gibi haraket eden dürbünler falan yok ama bunlar zulada “kaplama” ismiyle anılıyor.Skillwarz ise gerçekten “kaplama” yapmış.Abartı şeyler yok.P2W (para veren kazanır) yok.Ve dediğim gibi tek kişi ile yapıldı.Bence siz de yapabilirsiniz.Sonuçta elinizin altında “internet” var.

1 Beğeni