C mi daha iyi c++ mı

merhaba arkadaşlar ben bu günlerde c diline başladım c ama merak ettim c mi daha iyi c++ mı daha iyi yani hangisi daha hızlı hangisi daha kaliteli hangisi daha çok kullanılıyor bir de hazır konu c++ken c++da gui tasarlama toolları nelerdir ne gibi modüller var

:confused:

C, işletim sistemi gibi projelerde kullanılır (Linux ve Windows C ile yazıldı).

C++ ile de işletim sistemi yapılabilir ancak C kadar iyi olmaz.

C++ ile birçok program yapabilirsiniz. Çok geniş program yelpazesi var. C++'ta GUI tasarlamak Python’dakine benzemez, SMFL veya Qt kullanabilirsiniz.

Bence Python’u tamamen öğrenin, sonra bu tarz dillere geçin.

1 Beğeni

Merhaba,

Bir dil öğrenirken, o dili öğrenme amacınızın olması gerekiyor. Mesela android ortamı için uygulamalar yapmak istediğinizde karşınıza bir kaç dil çıkar. Ancak hangi dilin ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğuna yönelik bilgiyi kendi deneyiminiz ile oluşturmanız, başkalarından duyum yoluyla öğrendiğiniz kanaatlerden daha önemlidir. (Şahsi düşüncem bu yönde.)

Öncelikle kendinize “Ben ne yapmak istiyorum?” sorusunu, sonra da “Bu isteğimi gerçekleştirebilmek için ihtiyacım olan materyaller nelerdir?” sorusunu sormanız gerekiyor. Bu materyalleri arama motorlarını kullanarak yaptığınız araştırmalar sonucunda tespit ettikten sonra, yine arama motorlarını kullanarak, hangi materyalin nasıl özellikleri olduğunu, kimin neden bu materyalleri tercih ettiğini, bu materyallerin kullanma kılavuzlarının olup olmadığını, varsa nasıl bulunabileceğini araştırmanız gerekiyor.

Soruları bize sormak istiyorsanız sorun, o anki ruh halimize, bilgi ve ilgi seviyemize göre cevaplar veririz veya vermeyiz. Ama kendinizi yanıt gelme ihtimaline göre sınırlandırmayın derim ben. Cevabın peşinden koşmanızın sizin için daha yararlı olacağını düşünüyorum.

C++ GUI kütüphaneleri listesi için kullanılacak anahtar kelimeler: List of C++ GUI libraries
C / C++ arasındaki karşılaştırmalar için kullanılacak anahtar kelimeler: C vs C++ veya Differences between C and C++. Bunlar haricinde başka anahtar kelimeler de kullanabilirsiniz.

Bu anahtar kelimeleri kullanarak, google’da bulamayıp burada bulabileceğiniz hiç bir bilgi yok. Buradaki insanlar da arama motorlarını kullanarak öğreniyorlar. Siz de öyle yapabilirsiniz.

Not: Mesajım sizi incitmek, küçük düşürmek amacıyla yazılmadı, yanlış anlamayın lütfen.

10 Beğeni

Amaca ve kisiye gore degisiyor.

Yapilan seye ve neyin hizindan bahsedildigine bagli olarak degisiyor.

Programlama dilleri icin bir kalite standardi bilmiyorum.

Alana ve cok kullanimdan kasta gore degisiyor. Ayrica bu sayisal bir veri ve standart bir internet aramasiyla cok hizli erisebilirsin.

1 Beğeni

Ne? Neden?

Bari argumaninizi savunacak sebep verseydiniz

SFML*
Ayrica GUI için multimedia libi kullanmak ne kadar doğru bilemem ama bende kullanıyorum şuan geliştirmekte olduğum Spark Map editorumde

Hem Windows, hem de Linux C ile yazıldı. C++ ile yazılmamasının sebebini Mertcan Davulcu veya Ferhat Geçdoğan (başka biri de olabilir)zaten söylemişti, onlarla tekrar iletişime geçebilirsiniz.

Yani?

Yani söylediğiniz şey sizin fikriniz değil hatta nedenini bile bilmiyorsunuz

C++ ile yazılmamalarının bir sebebi var.

Benim fikrim değil zaten, bir nedeni var ancak hatırlayamadım. Oradaki kişileri tanıyorsun, sorabilirdin.

ne işte? ben gelip bir fikir atsam ortaya ve gerekçe veya arguman vermesem önemi kalır mı?

o zaman neden kendi fikrinmiş gibi ayrıca gerekçesini de biliyormuş gibi söylüyorsun?
bahsettiğin kişilerle bağım olduğunu nereden biliyorsun?

Uzatmaya gerek yok, illa yasamissindir, öyle oldugunu bilirsin, ama sebebini hayirlayamazsin. Bu da oyle bir durum.

huh gene saçma geldi ama neyse uzatmayalım daha fazla

Bence, eğer biri, diğerinden daha iyi olsaydı; diğeri, fazla kullanılmayacağı için, belki adını bile duymazdık.

Yani, her dil, kendi alanında daha iyi. Sizin sorunuz; Java ile JavaScript’i kıyaslamaya benziyor.

Yanlışım varsa söyleyin, herkese iyi forumlar.

ama c de c++ da aynı alanda kullanılıyor diye biliyorum

Açıkçası, ben C ve türevi dillerle pek uğraşmadım, ama illaki birbirleri ile kesiştikleri konular vardır.

Hem ayrıca @throwaway1, şu gönderisi bu konuda gayet açıklayıcı.

1 Beğeni

haklısınız fakat sonra @asanadam1 onu yanlışladı yada ben yanlış anladım bilmiyorum

Siz böyle söyleyince, tekrar iyice bir okudum, ama öyle bir anlam çıkaramadım. Daha çok kaynak belirtmemesinden şikayetçi sanırım.

yani yanlışlamış sonuçta yani gencayın yanlış söylediğini yanlış bilgi verdiğini anlatmaya çalışmış eğer yanlışlamanın bilmediğim bir anlamı varsa diye ben orada asanadam gencayın yanlış bilgi verdiğini söylemeye çalışmış demek istedim

O kadarını bilemem; isterseniz bir de kendisine soralım.

@asanadam1

@asanadam1 Linux ve Windows’un C++ ile yazılmama nedeni C++'ın o zaman çıkmamasıymış. Amma abarttınız ama. Biliyordum, unuttum diyorum, bilen kişileri söylüyorum ve onları tanıyorsun ancak yine de sorma gereği duymuyorsun :clap:

Node.js bile C++ ile yazılmış @hackaxx. Ancak C++, C’ye göre daha kompleks yapıda. Yani basit olması için C’yi seçebilirsiniz.

1 Beğeni