C++ Öğrenmek Hata Mı?

Neden bu kadar ciddiye alıyorsun?

çünkü şakayı anlamış (olduğunu düşünyorum) olup böyle mesaj atman tuhafıma gidiyor

Her dil size birşeyler katar, yeni bir dil öğrenmek hata değil tecrübe olur. Burada en önemli kriterler dilin kullanılacağı yer, sizin uzmanlaşmak istediğiniz alan.

Eğer C++ öğrenmek istiyorsanız öncelikle C öğrenmeniz daha faydalı olacaktır, hatta 6 aylık bir süreci C ile geçirmeniz (bu kişiye, yapılan pratiklere ve öğrenme yeteneğine bağlı bir süreç) daha doğru olur.

zaten c yapısının bazı değişiklikler dışında c++ ile aynı değil mi?
ben cppde genel yapıyı öğrendim ama :slight_smile:

Bir programlama dilini bilmek ne zamandan beri hata oldu?

1 Beğeni

Doğrudan cpp ile başlayabilirsin, burada herhangi bir sıkıntı yok. Ama programlamaya başlamak için en doğru dilin C olduğu düşüncesindeyim, en azından C ile atılan temelin sağlam olacağından ve algoritma mantığının daha iyi oturacağından eminim, C ile başlayıp daha sonra C++ öğrenmeye başlarsan senin için bir çok avantajı olacaktır. Bazı konularda özellikle isim yapmış kişiler de C++ öğrenilmeden önce C de uzmanlaşmanın daha doğru olacağı görüşündeler.

Farklar için;

Spacex Mühendislerinden bir öneri (Q3 son satır);

1 Beğeni

ben programlamaya yeni başlamıyorum yaklaşık 2,5 yıldır pythonla ilgileniyorum allah izin verirse c++ da da tecrubem olsun istiyorum :slight_smile:

Bunun farkındayım, yazdığın oyunları takip ediyorum, gayet başarılısın fakat buraya yazarken sadece senin okumadığını göz önünde bulundurmak zorundayım :slight_smile:

1 Beğeni

pardon :smiley: doğru ya

saolun :relaxed:

1 Beğeni

Gömülü sistemler,yüksek network ve grafik ihtiyacını karşılayabilecek(2K) vb. konularda en iyi dili arıyorum.

Doğru alanı secmedikten sonra ne işe yarayacak?

6-7 aylık bir Python deneyimim var.Ancak ilk düşük seviyeli programlama dili tecrübem olacak.

başka bakış açıları kazandırabilir :smiley: bilmem aklıma başka bir şey gelmiyor

tahmin ettiğim buydu. Programlama dili öğrenmek için @dildeolupbiten’in güzel bir sözü var. “Bizler herhangi bir programlama dilini öğrenmek için vakit ayırdığımız da vaktimizi boşa değil en güzel şekilde değerlendirmiş oluyoruz.

Her ne kadar öğrenmek için vakit ayırıp öğrendiğimiz dili kullanamıyor olsak bile (ki bu sadece maddi açıdan bakılınca oluşacak bir yorumdur) o dili öğrenirken başka şeyler öğreniyor başka şeyleri pekiştiriyoruz. Algoritma bilgimiz gelişiyor. Kod okuma yeteneğimiz gelişiyor. Farklı terimler ile karşılaşıyoruz. Hiç bir işimize yaramasa dahi en basitinden ben bu dilin eğitimini aldım diyebilirsin.

Eğer programlama dili öğrenmekteki ilk amacın maddi gelir elde etmekse hemen vazgeç. Kafana bi format at. Yenilen. Ve tekrardan eğitime başla.

6-7 yıllık dediğin güne gelirsin inşallah python da. Python dışında bir dil mi öğrenmek istiyorsun. İki seçeneğin var. Java ya da C#. Bunu ülkemizin iş imkanlarında aradığı niteliklerde geçen verilere göre söylüyorum.

Tekrar söylüyorum. Herhangi bir programlama dili öğrenmek!!! bir hata değildir.

3 Beğeni

Çağımızda zaman çok önemli bir kavram. Eğer tekerleği sürekli yeniden icad etmek istiyorsanız C/C++ öğrenmek hata değil. Elektrik-Elektronik, gömülü sistemler yazmak için de hata değil. Çok çok iyi oyunlar geliştirmek için de hata değil, hatta en iyi seçim denilebilir.

3 Beğeni

C++ derlenebilen cok gomulu sistem bilmiyorum. Gerci “AVR var, yeter” diyebilirsin.

Gomulu sistemlerde kullanacagin C++ daha cok C’ye benziyor.

Yuksek network ve grafik ihtiyaclarini da acman lazim.

Benim anladigim manasiyla “yuksek network” ile calismak icin gereken (Linux) cekirdek, networking hardware ve driver bilgisi herhangi bir programlama dili bilgisinin onune geciyor. Linux network stack’indeki latency’i olcebiliyor isen zaten programlama bilgin herhangi bir dili basit seviyede ogrenmeyi gereksiz/no-op/uc dakikalik is haline getirecektir. Benzer sekilde, bir driver mimarisini anlayabiliyorsan, muhtemelen onune gelecek cogu gomulu sisteme C yazabilecek durumdasindir. C++'in gerekliligi o zaman tartisilir.

Yuksek grafikte cok bir sey yok; 2048x2048 texture destegi sanirim 20 senedir filan norm.

6 Beğeni

1 Beğeni

Oyun oynuyorsun,yapacak bir şey yok :smiley:

anlayamadım bu görselin amacı ne?

Bunlar olmadan oyun oynayamazsınız.

Windows plaformundaki oyunların hepsinin C++ ile geliştirildiğini zannetmiyorum eğer tahmin ettiğim uygulamalar ise.

“Grafik” söz konusu olunca C++ olmadan olmuyor.Bunları oyunlar değil,Microsoft yapıp yayınlıyor.Oyun kurulurken bu uygulamalar yok ise kuruyor.

1 Beğeni