C++ Öğrenmek Hata Mı?

Haa anladım o zaman!

Ohoo ben ekran görüntüsü toplayana kadar siz bir sürü bişey yazmışsınız :smiley:

Bunlar da Android’den

1 Beğeni

MineCraft,Java’lı kekim…

1 Beğeni

Sırf oyun için değil (yanlış hatırlamıyorsam) XAMPP için de gerekli; aynı Minecraft için JRE (Java Runtime Environment) gerektiği gibi.

1 Beğeni

Cidden C ve C++ karisik bisey var. Derleyiciler mi farkli ki? Platform IO’da direk cpp dosyasi aciyor, nereden C yazacagim onu da bulamadim.

Derleyiciler tabi ki farkli; farkli programlama dillerinden bahsediyoruz.

Ama C yazmana gerek yok cunku yazacagin C kodu muhtemelen C++'ta da ayni sekilde calisacaktir.

1 Beğeni

C++'ın ileri & modern tarafı hariç çoğu şey C diye biliyorum.

Demek istedigim, C++ kodu AVR icin derlenirken farkli bir derleyici mi kullaniliyor? (C’ye benzemesinin sebebi ne?)

C’de cikmayacagini tahmin ettigim type casting ile alakali bir hata cikmisti dun. Muhtemelen benim hatammis.

Ben de oyle biliyordum ama C kodunu C++ derleyicisinin derleyebildigini bilmiyordum. (Bu da demek oluyor ki C++ dile sadece ekleme yapmis, degistirmemis veya hicbirsey cikarmamis.)

Ek olarak sunu da sorayim: AVR kutuphanesiyle yazmak cok zor mu? (Ileri seviyede donanim bilgisi gerektiriyor mu?) Arduino kutuphanesinde kalmak istemiyorum. (Sonucta gercek bir sey yapacak olsak onumuze arduino degil, AVR koyacaklar, degil mi?)

Kullanana sorman lazim.

C++'in C’ye benzemesinin sebebi dilin gelistirilirken C’nin temel alinmasi, ve mevcut C kodunun gecerli C++ kodu olmasina gayret edilmesi.

Gormeden bir sey diyemem. C++'in cast’leri daha guvenli ama.

C kodunu C++ derleyici derleyince ona C++ kodu diyoruz :slight_smile: Ama evet, buyuk bir uyumluluk soz konusu.

Cikarttigi seyler var mi bilmiyorum fakat ikisi de yasayan dil oldugu icin geride kaldigi yerler var.

Degil. Arduino’nun koduna bakabilirsin.

Nereden ileri? Arduino’dan daha ileri seviyede donanim bilgisi gerektiriyor mesela.

Arduino genelde gercek projelerde kullaniliyor. Sanal projeler icin mikroislemcilerden ziyade tek-kart bilgisayarlar, thin client’lar veya hatta laptop’lar tercih ediliyor.

Kim kimin onune AVR koyar, bilemiyorum.

Benim hatam, soruyu tam sormaliydim:

Gomulu sistemlerde kullanacagim C++ neden daha cok C’ye benziyor?

Sanal olayini tam anlamadim ama, benim orada kullandigim “gercek” kavrami gercek-sanal degil, gercek-egitim amacli idi. Yani egitim amacli oldugunda Arduino’ya tamam ama profesyonel olarak (ticari olarak, seri uretim oldugunda) yine arduino kullaniliyor mu?

Burada fikir almak istemistim aslinda. Hani “Ise girmeden once kesinlikle donanim calis” veya “cok basit hic gerek yok” gibi.

C++ için alternatif arıyorsanız Go’ya başlayabilirsiniz.

Bence Go, C++ alternatifi değil. Rust olabilir.

1 Beğeni

Aslinda alternatif aramiyorum ama Rust alternatif olarak baya guzel gorunuyor.

Cunku C++'a ozgu feature’lar ya implement edilmemis oluyor, ya da kodun uzerinde daha cok kontrol sahibi olabilmek icin kullanmiyorsun.

Mesela ATmega328P’de RTTI/vtable nasil tutuluyor? 64’luk array’de kullansam hafiza yeter mi? Dynamic dispatch icin deger mi?

Peki yazdigin o kritik fonksiyonun inline’lanacagindan emin misin, yoksa ne olur ne olmaz makro kullanmak ister misin?

Zaman icinde degismistir/degisiyodur elbet ama son baktigimda herkes C++'ta C yaziyordu.

Ben de neyi sormaya calistigini anlamadim. Daha dogrusu; anladim, ama vizyonsuz* geldigi icin gormezden gelmeye calisiyorum:

Egitim de gercek. Baskalarina verilen, alinan, olculebilen bir sey. Arduino dersleri verdim, veren baskalarini da taniyorum.
Egitim de profosyonel/ticari olabiliyor. Bu dersler icin para aldik.

Seri uretim urettigin seye bagli. Mesela Arduino shield’i uretiyorsan Arduino kullaniyorsun.

Bu arada Arduino da ticari bir (hatta iki) sirket. Seri uretim yapiyorlar.

Sorunun bu versiyonunu da sevmedim :slight_smile:

Hangi is?
Adafruit gibi e-ticaret/komunite sitelerine basvuracaksan kesinlikle Arduino calis.
Islemci ureten firmaya gireceksen ne calissan da fayda etmez, ama en azindan temelleri bil ki insanlar isini sana ogretebilsin.
Sirke gireceksen gerek yok. (Ama Arduino/ESP8266 uzerine sensorlerle cok guzel isler yapan insanlar taniyorum.)

“Anne-babamin takdir edecegi bir is” bile olur :slight_smile: (Sirki o yuzden, kontrast olsun diye yazdim.)

*: Senin sucun degil. Buradaki elestiri icinde yetistigimiz kulture geliyor.

1 Beğeni

Hah, bu yeterli bir cevap oldu. :slight_smile:

Aslinda Arduino.h’den sonra AVR kutuphanesiyle Arduino yazmak icin kendime sebep bulmaya calisiyorum. Ve buldum da: Derinlere inmek icin. Daha derin ogrenmek icin.

Ben Arduino’nun tek amaci egitim diye biliyordum. Yani o bizim yerimize parcalari birlestirmis sadece diye biliyordum.