C# SQL Hakkında genel konu

Merhaba bir proje yapacagım sql kullanacagım. İşte kayıt olacak kullanıcı filan.

Projeyi bitirdim diyelim bunu kullanacak adama nasıl atmalıyım.

Yani exe dosyası setup dosyası filan hazırlamalımıyım.

Exe yapacaksam nasıl yapacagım ya da dosyaların ıcınde exe duruyor mu ?

SQL için ayrı bir şey yapmam gerekiyor mu? ayrı bir şey derken adam kayıt olacak ben kendı bılgısayarımda kayıt işlemı başarılı oluyor onunkinde de başarılı olur mu? yani SQL server verileri tutar mı? İndirmesi gerekmiyor sanırım.

SQL olmasaydi nasil atardiniz?
SQL’den bagimsiz soruyorsaniz (hic oyle durmuyor) kullanacak insanin beklentileri nedir? Nasil kullanmak istiyor? Dosya sistemi kullanma becerileri nedir?

SQL sunucusu kurulum gerektiriyorsa ve izin veriyorsa programin installer’ina eklenebilir.

C# programlari exeye derlenir.

Yazilan koda bagli.

Hangi SQL server? Verileri nerede tutmaya ayarlanmis?

2 Beğeni

SQL olmasaydı nasıl atardım bılmıyorum,direkt projeyi oluşturduğum klasörü mü atayım?

SQL de table oluşturdum içine kullanıcı adı şifre girilecek colonlar koydum klasik.

Kullanacak insan direkt programı çalıştıracak ve açılacak nasıl olduğu sorun değil.

Neden SQLite kullanmıyorsunuz ya da ortak bir veritabanından verileri çekmiyorsunuz ?

SQL liteyi bilmiyorum daha yeniyim. Yani tek isteğim benim bilgisayarımda olduğu gibi onun bilgisayarında da olur mu. Yani adamın SQL serveri indirmesine gerek yok değil mi.

Ben kayıt yeri yaptım kayıt olunca kullanıcı adı ve şifre sql tabloda belirli yerlere gidiyor.
Bu işlem kullanıcıda da olur mu?

SQLite ile bunu yapabilirsiniz ama bu veritabanı yerleşik olduğu için sizin verileriniz oraya gönderilemez.

Hocam SQL server kullanınca kullanıcının bilgisayarında da SQL server olması gerekiyormuş.

Ben Local Database kullanmalıymışım. En kolay yöntemle nasıl oluşturabilirim doğru düzgün kaynak bulamadım.

SQLite kullanabilirsiniz:

1 Beğeni

Sağolun hocam,İşime yaradı.

1 Beğeni

c# ile taşınabilir MySql server çalıştırabilirsiniz.
örnek : https://www.youtube.com/watch?v=Xb4SuwpGcpY

Soran sorduğunu unutmuştur o ayrı konu da.

Konu çok mantıklı.

Bir dil öğrenenlere her zaman şunu söylüyorum, Lütfen, dilin Editörünü, Derleyicisini, IDE’sini öğrenin.

Yemek yapmayı öğrenecekseniz mutfağınızı ocağınızı, aletlerinizi bilmelisiniz.

Proje yaptım şimdi ne olacak derseniz zaten dili öğrenememişsiniz demektir.

Bir programlamadili öğreneceğini iddia eden biri Allah rızası için önce işletim sistemini öğrensin. Butonlara tıklamak, terminallerde komut yazmak işletim sistemi öğrenmek değildir. Önce öğrenin sonra dillere geçin.

Dillere geçince geliştirme aracınızı iyi tanıyın. Hayatında kayna editörü görmeden dil öğrendim diye gezen adam gördüm. Compiler nedir, linker nedir, resource compiler nedir IDE nedir. Setup wizard nedir öğrenin.

Bazı geliştirme araçlarının içinde komut satırında çalışan bir çok araç daha vardır. Dumperlar, searcherlar vs.

Hello word ile bir yere kadar bu işler.

Yerleşik setup sihirbazları dışında üçüncü parti kurulum sihirbazları da vardır, hatta bunların ücretsiz olanları açık kaynak olanları da vardır.

C# Setup Oluşturma - C# Visual Studio Setup Oluşturma Resimli Anlatım (furkanpezek.com.tr)

Google da bulduğum sıradan bir link.

Projelerinizi derlediğinizde size farklı derleme ve build seçenekleri sunar. Bazı derleme seçenekleri size dll bağımlılıkları getirirken bazıları ise her şeyi tek bir exe ye bile paketleyebilir.

Build seçeneklerinizi , derleme seçeneklerinizi tek tek öğrenin.

Sonuç olarak setup wizardlar ile kurlulabilir bir derlenmiş kod kullanabilecek hale gelin.