CERTIFICATE_VERIFY_FAILED Hatasi

Arkadaslar merhabalar python ve mongodb kullanarak bir servis takip programi yazmam gerekiyor ama mongodb de CERTIFICATE_VERIFY_FAILED bu sekilde hata almaktayim nasil bir yol izlemeliyim isletim sistemim macos 2017 macbook air kullaniyorum

Mongo kullanmadım ama hata da ssl sertifika yazıyo. ssl le ilgili bi hata mı var kodda ?

en basic sekilde kullanim yaptim internetten arastirarak denedigim kodlarda bile bu hatayi almaktayim

Hiç kullanmadım. Hiç de deneme şansım olacağını düşünmüyorum.

Ama benzer sorunları yaşayanlar;

python - SSL Handshake issue with Pymongo on Python3 - Stack Overflow

Buradaki gibi çözmeye çalışmışlar.

Bir tanesini ben ekleyim:

Diğer mesajlardaki seçeneklere kendiniz bakın.

pip install certifi

İle modülü yükleyin.

import certifi
ca = certifi.where()

client = pymongo.MongoClient(
"mongodb+srv://username:password@cluster0.xxxxx.mongodb.net/xyzdb?retryWrites=true&w=majority", tlsCAFile=ca)

Kodunuza uygun satırları ekleyin.

Bu çözmezse diğer seçenekler aşağıya doğru linkte devam ediyor.

Çözülmüş mü bilmiyorum.

Sadece tahmin. SSL ile bağlanmanız gerekiyorsa, bir sertifikasyon kontrolü yapılmalı sizde bununla iligli ya rutin kodlanmamış yada ssl sertifikası local yada global olarak doğru değil.

Her halukarda SSL bağlantısını doğru konfigüre etmeniz gerekiyor olabilir.

Tabi kodunuzu da görmediğimizden local mi uzak bağlantı mı deniyorsunuz bilemiyorum. Takip ettiğiniz servisin uzak bir ISS üzerinde olduğunu varsayarsak SSL ayarlarına odaklanmanız gerekiyor.

Kolay gelsin.

arkadaslar merhaba uzun sure oldu hata cozumunu buldum ve sizler ile linkini paylasiyorum boyle bir hata alan arkadaslar buradan yardim alabilir

https://pymongo.readthedocs.io/en/stable/examples/tls.html