Chatgpt ile sınavım

Öğrencilerime bir soru sormuştum.

Yeterince 1,5,10 ve 25 kuruşu olan bir bakkal 47 kuruş para üstünü kaç farklı şekilde verebilir?

Bir öğrencim şöyle bir kod yazmış.

def para_ustu_kombinasyon_sayisi(miktar, paralar):
    cozumler = [0] * (miktar + 1)
    cozumler[0] = 1

for madeni_para in paralar:
        for i in range(madeni_para, miktar + 1):
            cozumler[i] += cozumler[i - madeni_para]

return cozumler[miktar]

para_miktari = 47
madeni_paralar = [1, 5, 10, 25]

farkli_kombinasyon_sayisi = para_ustu_kombinasyon_sayisi(para_miktari, madeni_paralar)
print(f"{para_miktari} kuruş para üstünü {farkli_kombinasyon_sayisi} farklı şekilde verebilir.")

Anladım ki chatgpt den almış kodu ben de chatgpt ye sordum soruyu.

Baştan 6 dedi sonra bir kaç olasılığı daha söylediğimde 24 dedi, sonra programını yazdırdım yukarıdaki kodu yazdı. Dedim kod 39 diyor, yine özür dileyip 39 muş dedi.

Konuşmaları atayım dedim ama mobilden ne zormuş bu işler.

ChatGPT’ye dün “yukarı” ve “aşağı” kavramlarının ne demek olduğunu uzun uzun açıkladım. Kullandığım kelimeleri değiştirdim, ifade biçimimi değiştirdim öğrenemedi. Her seferinde sinirlerim bozuk şekilde ayrılıyorum konuşmadan. Diğerlerine göre berbat seviyede bir yapay zeka. Sadece Discord botu olarak geliştirilen Cortex bundan kat kat daha iyi.

çünkü cortexte doğallık var. samimi konuşabiliyor. ve sadece türkçe dilini desteklediğinden deyimler şakalar vs hepsini anlayıp ona göre cevap verebiliyor.

1 Beğeni

gpt yanlış bilgi verebiliyor. yapay zekası tam gelişememiş vatandaşın.
testte a şıkkı doğru diyorum. doğru diyorsunuz a şıkkı doğru özür felan. 2dk sonra aynı soruyu yazıyorum yine yanlış cevap… gpt balık hafızalı galiba…

chatgpt alternatifi ne kullanabilirim?