Çizim yapma hakkında

Merhaba arkadaşlar.

Kullanıcıdan aldığı verileri kullanarak elektrik panosu tasarlayıp teknik çizimini yapan bir uygulama yazıyorum.

Uygulama noktasında bir sorunum yok ancak çizimle alakalı işlevsellik noktasında istediğim verimi alamıyorum.

Çizimi şu anda turtle ile yaptırıyorum. Sormak istediğim,

1- Yaptırdığım çizimi doğrudan çıktı alabilmenin bir yolu var mı?
2- pdf, dxf, dwg ya da herhangi bir formatta kaydedebilmenin bir yolu var mı?

Ya da çizim için kullanmamı önerebileceğiniz daha işlevsel bir kütüphane var mıdır.

Birinci önceliğim dwg ya da dxf formatlarında çizim yaptırıp kaydedebilmek. Epey araştırmama rağmen işe yarar bir kaynak bulamadım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 Beğeni

Merhaba.

Turtle çok basit ve eğitim amaçlı geliştirilmiş bir kütüphane, bir arayüz kütüphanesi kullanmak isteyebilirsiniz.

2 Beğeni

:+1:

DXF ve DWG formatlarinin detaylarina bakmadim fakat sadece cizim icin kullanildiklarinda herhangi bir vektor cizim formatindan farklari olmadigini tahmin ediyorum. O halde SVG gibi kutuphanesini bulmasi kolay baska herhangi bir vektor cizim formatini kullanabilirsin.

“python 2D CAD” seklinde arattiginda cikan sonuclar (ki aralarinda ezdxf de var, gittikce yukaridaki cevaba fazla bir sey katamadigimi dusunmeye basliyorum) arasindaki CAD kutuphanelerini begenmezsen her zaman SVG’ye donebilirsin, cunku kendisi acik ve ozgur bir standart.

Bu arada turtle’in ciktisini vektor olarak kaydetmek (Ingilizce) aratinca da bulunuyor.

Kimsenin adina soz vermek istemem ama: Programi acik kaynaga cevirirsen buradaki kisiler dogrudan kodu yazarak yardimci da olabilirler.

2 Beğeni

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler ederim. Önerdiğiniz seçenekleri tek tek kontrol edeceğim.

Yazılımda henüz bir yıllık geçmişim olduğu için sorduğum sorular basit gelebilir. Mantığa aykırı sorularım olursa şimdiden affınıza sığınırım. :slight_smile:

1- Evet çizimleri doğrudan çıktı olarak gönderebilirsin.

2- DXF formatı bildiğin bir TXT dosyası gibidir.

DXF Format

AutoCAD ObjectARX SDK FAQ | Autodesk Developer Network

Bu formatta dosya oluşturarak tabi ki DXF dosyası oluşturabilirsin. En ideali bu olur, birden çok tasarım programında açılmasını sağlayabilirsin bu sayede. Hazır kütüphaneler de var bu konuda ama öğrenme açısından faydalı olacağında DXF formatını çalışabilirsin.

1 Beğeni

Arkadaşlar programımı büyük ölçüde tamamladım çizim olayını değerli tavsiyeleriniz ışığında çözdüm,

İlerde benzer sorunu yaşayanlar olursa onlara da ışık tutmak adına geri bildirimde bulunmak istedim.

Öncelikle turtle ile yaptırdığım çizimi ekrana basmadım, tasarımı arkaplanda yapıp swf ve pdf formatlatına döndürüp kullanıcı tercihine bağlı olarak her iki formatta istenilen konuma kayıt imkanı sağladım.

Şimdilik yeterli işlevselliği ulaştım. Sağlıcakla kalın. :slight_smile:

1 Beğeni