Çoklu kullanıcılı masaüstü uygulaması

Arkadaşlar merhaba,

kendim için cihazların takibini yapabileceğim bir uygulama geliştirmeye karar verdim.
Bu uygulamaya başka kişilerde erişip değişiklikler yapabilsin istiyorum.

Böyle bir uygulamayı nasıl yapabilirim fikir verebilir misiniz?

Uygulamayı kullanan kullanıcıların uygulama üzerinden diğer kullanıcıların konumunu göreceği bir uygulama mı istiyorsunuz?

Tam olarak girecekleri verileri görecekler veya değiştirebilecekler. böyle bir şey için hangi modülleri öğrenmem gerekir.

Cihazlardan kastınız ne? Telefonlar mı bilgisayarlar mı, ya da başka bir şey mi? Hangi işletim sistemlerinde çalışacak? Cihazların sensörleri, dosya sistemi, vb. özelliklerine bir erişim olacak mı yoksa web uygulaması yeterli olur mu? Cihaz başına mı kurulum olacak yoksa kullanıcılar mı giriş yapacak? Yapacağınız projenin ihtiyaçları bu soruların cevaplarına göre şekillenecek. Ancak her durumda bir sunucu uygulamasına ihtiyacınız var. Bunun için de, eğer Python kullanacaksanız, Django, Flask, vb. web çatılarını kullanabilirsiniz.

İsmail Bey şöyle açıklayayım,

Cihazlarda kastım envanter takibi diyebiliriz, ölçüm cihazlarının takibi ile ilgili konu. Cihazların herhangi bir etkileşimi olmayacak yani.
Masaüstü uygulaması düşünüyorum. Ayrı ayrı kullanıcı olmasını ve yetkilendirmeyi planlıyorum ama en kolay web uygulaması olacaksa onun içinde çalışabilirim.

Araştırdığım kadarıyla web bu iş için uygun görünüyor.
Djangoya kıyasla Flaskı kendime daha uygun buldum siz ne dersiniz?

Masaüstü uygulamalarında sunucu işlemini nasıl yaparız bilginiz var mıdır?

HTTP kütüphaneleri kullanırsınız, mesela requests kütüphanesi var. Daha başka birçok kütüphane de vardır. Ancak sizin de dediğiniz gibi web uygulaması daha uygun olur.

Bu tamamen tercih meselesi. İkisi de iş görür. Django’da gömülü yetkilendirme özellikleri var, Flask için de bulabilirsiniz tabii ki. Django makro, Flask ise mikro framework. Django işinizi kolaylaştırır ancak Flask daha esnektir. Seçim size ait. İkisini de deneyin bence, daha sonra karar verin.

Cevabınız için teşekkür ederim.

1 Beğeni