Csv dosyası okuma

pythonda iyi değilim proje için gereklli şu linkteki kodta csv file okurken datanın ilk 100 ünü sonra son yuzunu okuma kısmını nasıl Lütfen yardımcı olur musunuzz?

Bu csv dosyasında 120 satır var. İlk 100 satırı almak için şöyle bir kod yazılmış:

hundredRows = pd.read_csv('data.csv', index_col=0, nrows=100)

Son 20 satırı almak için de şöyle bir kod yazılmış:

twentyRows = pd.read_csv('data.csv', index_col=0, skiprows=range(1, 101), nrows=20)

Siz ne yapmak istiyorsunuz?

Şöyle olabilir herhalde:

data = pd.read_csv("data.csv")
data.index = range(len(data))

columns = [*data.columns][1:-1]

first_100 = data[:100]
first_100_x = first_100[columns]
first_100_y = first_100.Y

last_20 = data[100:]
last_20_x = last_20[columns]

train_x, test_x, train_y, test_y = train_test_split(
    first_100_x, first_100_y,
    test_size=0.20, 
    random_state=0
)

Çoook teşekkür ederim işe yaradı :slight_smile:

Yanlış anlamayın lütfen amacım sizi üzmek değil. Bu sınavı belki geçersiniz ama bir düşünün lütfen, gerçekten her şey sınava yönelik mi? Benim tavsiyem, Python’ı öğrenmeye çalışmanız yönünde. Yani machine learning’e gelmeden önce bu basit şeylerin çoktan hallolmuş olması gerekiyor.

1 Beğeni

Biliyorum ama o kadar kötü bi sistem var ki okulda pythona giriş dersi bile yokken ders için direkt bi şeyler çıkarmamız isteniyor kendimi çook geliştirmem konusunda ben de farkındayım sıkışıklığım arttıktan sonra tavsiyelerinizi dinlicem çok teşekkür ederim tekrardan :slight_smile:

Python’ı öğrenmek istiyorsanız, mesela yazbel belgeleri size gerçekten yardımcı olur. Bu forumu sadece soru sormak için değil, arada sırada da kullanıcıların sorularını cevaplamak için kullanmaya çalışabilirsiniz. Başkalarının problemlerini çözmenin veya çözmeye çalışmanın size katkısı olabileceğini düşünüyorum.

2 Beğeni

Doğru diyorsunuz,tavsiyelerinize uyucam