Dataset Eğitme - OpenCv

Arkadaşlar merhaba,
Bir projemde detection işlemi yapmaya çalışıyorum. Örneğin sadece eli algılaması lazım. Datasetimi oluşturdum ama onu nasıl eğitirim kafam karıştı. Bu konuda beni yönlendirebilir veya tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz? Nasıl yapabilirim.

Merhabalar, bir Object Detection modeli eğitmek için bir sürü metot kullanabilirsin ancak yeni başladığın için ben sana YOLO öneriyorum. YOLO’yu bilgisayarına yüklemek için pip install ultralytics komudunu CMD üzerinden çalıştırabilirsin. bu komudu çalıştırdıktan sonra datasetini YOLO formatına göre düzenlemelisin. datasetinin içinde images ve labels adında iki klasör bulunmalı. bir de data.yaml adında bir dosya oluşturmalısın data.yaml dosyasının içindeki bilgileri nasıl gireceğine dair internette bir sürü içerik bulabilirsin. bu dosya birazdan hazırlayacağın koda veri setindeki dosyaların konumunu gösterir. veri setinle alakalı bu işlemleri halletiğinde modelinin epoch değerine karar vermelisin. Basit bir Object Detection modeli için 50 epoch yeterli olabilr ancak bu veri setine göre değişir tabiki de. Bunun için deneme yanılma yoluyla veya model eğiitldikten sonra oluşturulan grafikler yoluyla en uygun epoch sayısını belirleyebilrsin. son olarak cmd üzerinden yolo detect train data=data.yaml model=yolov8n.yaml epochs=50 imgsz=640 kodunu çalıştırınca modelini eğitecektir. runs adlı klasörden best.pt dosyası senin en verimli epochunun eğittiği modeldir.