Değişken sorunu

Merhabalar bir fonksiyon içinde veya sınıf içinde değişken atadığımda, bunu fonksiyon dışında kullanmak istediğimde hata veriyor. Değişken ismi tanınmıyor. Çözümü nedir?

Deyiskenler fonksiona ozeldir o yuzden fonk disinda alqilanmaz bunun icin global deyiskenini kullaninin bu sekilde fonk disindada alqilanir

Kodunuzu paylaşır mısınız? Onun üzerinden örnek vermek daha kolay olur.

Global yazarak bu sorunu çözdüm. Ancak şimdi anlamadığım konu; if bloğunda iki fonksiyonu aynı anda çalıştırmak istediğimde arada and kullandım hata verdi. “ve” deyimi ikisini aynı anda uygulamak maksatlı değilmi. or yapınca düzeldi. Or -veya-, ama iki fonksiyonu aynı anda uyguladı. Burayı anlamadım?

İki fonksiyonu aynı anda çalıştıramazsınız. Çalıştırsanız bile and işleci ile olmaz. And işleci bir boolen işlecidir. Şu başlığın içinde onu anlatıyor:
https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/islecler.html#bool-islecleri
Birlikte çalıştırmak yerine 13 ve 14. satırlarda yaptığınız gibi alt alta yazın.

1 Beğeni

Python’da değişkenlerin kapsama alanları vardır. Bunlar:
1. global
2. local
3. nonlocal
örnekle anlatım: Python’da değişken kapsamı

1 Beğeni

Böyle bir şey yok. or için de böyle bir şey yok. Bu ikisi mantıksal operatördür. Niye iki fonksiyon çağrımını alt alta yazmayı denemiyorsunuz? and ve or operatörleri fonksiyonları çalıştırmak için de kullanılabilir tabii ki ama işin içinde fonksiyonların döndürdüğü değerler üzerinden mantıksal bir işlem yapmak yoksa, bu yaptığınız, kodu karmaşıklaştırmaktan başka bir şey yapmayacaktır.

1 Beğeni

Teşekkürler. Pythonu deneyerek öğrenmeye çalıştığım için bazen çok basit şeyleri kaçırıyorum. b=int(b) yazmadığım için hata aldım bunu görmem abartısız 1 saati buldu:) Python 2 ile başladığım için karıştırıyorum.

1 Beğeni