Değişkenlerle farklı tablolara giriş

5 adet yeni tablo oluşturduk(t1,…,t5)
input ile 4 kelimelik bir cümle girdik.

a=input("Bişeyler Yaz: ") #"buna ne oldu böyle"
b=a.split()
k=0

im.execute("insert  into t1 select no, algi, count(*) c from ana where algi like (?) group by algi", ('%'+b[k]+'%',))
im.execute("insert  into t2 select no, algi, count(*) c from ana where algi like (?) group by algi", ('%'+b[k+1]+'%',))
im.execute("insert  into t3 select no, algi, count(*) c from ana where algi like (?) group by algi", ('%'+b[k+2]+'%',))
im.execute("insert  into t4 select no, algi, count(*) c from ana where algi like (?) group by algi", ('%'+b[k+3]+'%',))
im.execute("insert  into t4 select no, algi, count(*) c from ana where algi like (?) group by algi", ('%'+b[k+4]+'%',))
IndexError: list index out of range. # girişleri saymam gerekmeden, değişken sayısı kadar giriş istiyorum.
#while ve for döngüleri ile girişi sınırlamaya çalıştım ama aynı uyarı mesajı geliyor. 
while (k<=len(b)-1): #dizinin eleman sayısına kadar giriş.
for i in  (k<=len(b)-1):
# belki de döngüleri kullanmayı beceremedim. Yardım lütfen.

Uzun yoldan şöyle çözdüm:

if (len(b)-1)>=k:

im.execute("""insert  into t1 select no, algi, count(*) c 
                from ana where algi like (?) group by algi""", ('%'+b[k]+'%',))

if (len(b)-1)>=k+1:    
    im.execute("""insert  into t2 select no, algi, count(*) c 
                from ana where algi like (?) group by algi""", ('%'+b[k+1]+'%',))

if (len(b)-1)>=k+2: 
    im.execute("""insert  into t3 select no, algi, count(*) c 
                from ana where algi like (?) group by algi""", ('%'+b[k+2]+'%',))

if (len(b)-1)>=k+3: 
    im.execute("""insert  into t4 select no, algi, count(*) c 
                from ana where algi like (?) group by algi""", ('%'+b[k+3]+'%',))

if (len(b)-1)>=k+4: 
    im.execute("""insert  into t5 select no, algi, count(*) c 
                from ana where algi like (?) group by algi""", ('%'+b[k+4]+'%',))

Kısa yolu için yardım bekliyorum, teşekkürler.

tablo ve where koşullarını değişken yapabilirsiniz
if elif else bloklarına göre bu degişkenleri değiştirebilirsiniz.
insert cümleniz bir tane olur .format ile bunu if elif else e göre manupule edebilirsiniz.

Teşekkür ederim ilginiz için