Django formlar hakkında yardım


#1

Arkadaslar django da bir sayfa icerisinde farkli farkli calisacak birden cok form koymak istiyorum.Bu konuda yardim edebilecek olan varmi?Bildigim kadariyla formu gonderdigimiz butonlara isimler verebiliriz.Fakat bunlarin kontrolu gorunum lerde nasil tanimlanir bilmiyorum.(Bu arada formlari eski yontemlerle yani bizzat html sayfasi icinde teker teker yazarak kullanmayi tercih ediyorum.Yine de django nun form olusturma yontemiyle de verilecek orneklere açığım.)


#2

https://docs.djangoproject.com/en/2.1/topics/templates/


#3

Tesekkurler,birde size bir sorum daha olacakti.Web sitemin anasayfa sına ulasmak icin su kodu kullaniyorum.url(r’^’,views.Anasayfa,name=‘anasayfa’)
Burada localhost:8000 yazinca anasayfama giriyor.Fakat anasayfa da header kisminda bir baglantiya tiklayinca mesela sorular baglantisina tiklayinca beni localhost:8000/sorular/ baglantisina gonderiyor fakat tekrar anasayfami yukluyor.Header icinde baglanti kodlarim ise su sekilde:<a href=’{%url ‘sorular’%}Sorular ,sorular ismi url lerimde sorular isimli fonksiyona gidecek sekilde tanimli.Eger anasayfa url imi url(r’^anasayfa’,views.Anasayfa,name=‘anasayfa’)
Seklinde tanimlarsam problemsiz calisiyor.Sebebi hakkinda bir yorumunuz var mi?


#4

Eğer ifadeyi $ kullanarak kapatmazsanız bu durum normal. Çünkü Django verilen listede bulana kadar bakıyor. Bulduğu anda çalıştırıyor. Bir senaryo ile bu durumu anlatalım:
Sizin listenizde sırasıyla “^1” ve “^12” olsun. Bu durumda siz veya kullanıcı 12 diye çağrıda 1 çalışır.(Sebebi için re modülüne bakın.) Ama siz bu ifadeleri “^1$” ve “^12$” şeklinde kapatırsanız 12 çalışır.

Özet: İfadenin sonunda $ kullan.


#5

Tesekkurler bu detayi kacirmisim