Django projeme ip ile nasıl bağlanırım?

Windows cmd de runserver komutu ile sunucuyu aktif ettikten sonra http://localhost:8000/ ile tarayıcıda projemi görebiliyorum ama bir kaç yerde okudum bunu ip ile de yapabilirmişim ancak detaylı açıklamıyorlar. Yeni olduğumdan ötürü maruz görüp detaylı açıklarsanız sevinirim.

https://tutorial.djangogirls.org/tr/django_start_project/
Yukarıdaki sitede bir fotoğraf var bunula ilgili. Resimdeki adres çubuğuna bakarsanız 127.0.0.1:8000 diyor.
Umarım işinize yarar.

Dediğin yere ip numaramı ayarladım. Sunucunun çalıştığı aynı modeme bağlı pc ve mobilde ip ile bağlanabildim ama farklı modeme bağlanınca olmuyor…

runserver komutunu çalıştırdığınızda ekranda ip adresi gözükmesi gerek. Ekran%20Al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1

Bende boş gözüküyor sebebi nedir?
ve ayrıca port numarasını neden giriyoruz?

Proje dizininde ki settings.py de adres yazıyor olmalı. Orayı da kontrol edebilir misiniz ?

Evet oraya ip adresimi yazdım. ip ile aynı modemden bağlandığımda oluyor ama başka yerde başka modeme bağlanıp ip adresimi girdiğimde olmuyor

1 Beğeni

https://www.quora.com/I-made-a-Django-project-Now-I-want-to-test-it-in-other-computers-connected-to-my-home-network-via-localhost-How-can-I-do-that

Bu sayfayı inceleyebilir misiniz?

Sayfada aynı ağa(modeme) bağlı cihazlardan ulaşmayı gösteriyorlardı. Anladığım kadarıyla işyerinde ayaladığım perojeye evden bu sunucuylan ulaşamam. Demek ki bu sunucu sadece tarayıcıda denemek için var yanlışmıyım?

https://docs.djangoproject.com/en/2.0/intro/tutorial01/

Bu django dokümanına göre, aynı networkteki bilgisayarlarda gösterebileceğimiz belirtilmiş. Siz yine de dokümanı detaylı inceleyin :slight_smile:

1 Beğeni

İnceledim oradada aynen dediğim gibi yazıyor. Djangodaki sunucu test sunucusudur hatta django sitesinde buna “django geliştirme sunucusu” deniyor. Yapılan işlemleri aynı ağa(modeme) bağlı tüm cihazlarda görebilirsiniz ve bu şekilde projenizi geliştirirsiniz. Eğer bitmiş bir projeyi kendi ağında değilde internet ortamında yayınlamak isterseniz bilgisayarı web sunucu modunda ayarlamanız gerekir. Bunada üretim sunucusu deniyor. Üretim sunucusuna örnek olarak “Apache” yi verebiliriz. Hepinize katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

1 Beğeni

Araştırırken öğrendim _https://www.pythonanywhere.com/_ sitesi ücretsiz sunucu sağlıyormuş. Siteyi yeni öğrendiğim için kullanma fırsatım olmadı ama burayı kullanarak django projelerinizi ücretsiz sunucuda test edebilirsiniz.

djangogirls dokümanların da nasıl kullanabileceği belirtilmiş.

Yayına alın! · HonKit

1 Beğeni

@burak.99 Aynı hots şirkteleri gibi paralı belki daha ucuz bilmiyorum ama acemiler için ücretsiz kısmı var oda laptoplarda olmuyor ve internet erişimi kısıtlı. Pythonda program yazan biri programı için sunucu kiralamadan önce denese iyi olur.

1 Beğeni